Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zvrat v Libyi? Maršál Haftar nakonec přistoupil na plán Ruska a Turecka

Sukhoi Su-24MK Fencer-D (Libyan Air Force)
Sukhoi Su-24MK Fencer-D (Libyan Air Force)
Foto: xairforces.net

Libyjská národní armáda (LNA) polního maršála Chalífy Haftara, která ovládá východ země a válčí s vládou v Tripolisu, vyhlásila od půlnoci příměří. Mezinárodně uznávaný kabinet premiéra Faíze Sarrádže s klidem zbraní následně vyjádřil souhlas. Haftarovy síly nicméně varovaly, že tvrdě udeří, pokud druhá strana příměří poruší.

Vyhlášený klid zbraní se podle zahraničních médií zatím víceméně dodržuje. Obě strany se sice vzájemně obviňují z jeho porušování, hlášeny jsou ale jen sporadické, drobné incidenty. Mezinárodně uznávaná vláda národní jednoty (GNA) v prohlášení podle agentury Reuters uvedla, že od časného rána jsou slyšet přestřelky v jižních čtvrtích Tripolisu.

Podle jednoho z velitelů LNA však milice GNA "porušily příměří na více než jedné frontě, a to za využití všech druhů zbraní". Turečtí pozorovatelé nicméně označují situaci až na ojedinělé incidenty za viditelně klidnější.

Polní maršál Haftar vyslyšel výzvu prezidentů Turecka a Ruska z tohoto týdne, kteří navrhli, aby boje mezi Haftarem a vládou v Tripolisu obě strany ukončily 12. ledna. 

K mírovému řešení vyzvali i zástupci evropských zemí a institucí Evropské unie. Haftar výzvu Recepa Tayyipa Erdogana a Vladimira Putina původně ve čtvrtek odmítl.

Zatímco Turecko otevřeně podporuje mezinárodně uznanou vládu a Sarrádžovým silám tento týden začali pomáhat turečtí vojenští odborníci, Rusko podle pozorovatelů patří mezi ty země, které vsadily na Haftara. Ačkoliv to Moskva popírá, podle Turecka po Haftarově boku bojuje 2500 ruských žoldáků. Polní maršál má také podporu Egypta, Jordánska či Spojených arabských emirátů.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tamní dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. Haftarovy jednotky minulý rok v dubnu zahájily tažení na Tripolis a tamní vládu. Při střetech mezi oběma o moc soupeřícími vládami byly zabity a zraněny stovky civilistů.

V sobotu pozdě večer nicméně mluvčí Libyjské národní armády Ahmad Mismarí v prohlášení nahraném na video uvedl, že LNA přijímá příměří v západní oblasti země, která zahrnuje i metropoli Tripolis, "pokud budou také ostatní strany příměří respektovat".

Vláda sídlící v Tripolisu se v komuniké vydaném dnes časně ráno ke klidu zbraní rovněž připojila. "V reakci na výzvu tureckého a ruského prezidenta k příměří oznamuje šéf prezidentské rady vlády národní jednoty příměří začínající 12. ledna v 00:00 hodin," napsala vláda.

Podle agentury Reuters bude ale těžké jakýkoli klid zbraní dodržet vzhledem k vystupňování bojů kolem Tripolisu a strategického pobřežního města Syrta v poslední době. Síly věrné maršálu Haftarovi tento týden oznámily, že převzaly nad Syrtou kontrolu.

Témata:  Libye Rusko Turecko Chalífa Haftar

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy