Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Libyi zuří boje. Tripolis pod palbou z bojových dronů, umírali civilisté

Libye
Libye
Foto: Pixabay

Nejméně pět civilistů zemřelo a dalších deset utrpělo zranění při náletu provedeném v noci na dnešek na předměstí libyjského hlavního města Tripolisu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na sdělení mluvčího ministerstva zdravotnictví.

Mluvčí Amín Haším upřesnil, že terčem leteckého úderu byla rezidenční čtvrť Svání. Mezi pěti mrtvými je podle něj i jedna žena a dítě. Počet obětí na životech se přitom ještě může zvýšit, protože několik ze zraněných je v kritickém stavu.

Since this very swiftly issued statement, there have multiple drone/airstrikes that killed civilians - incl. more than a dozen children (& in some cases, entire families) in Um al Araneb & Swani.#UAE-operated drones are still conducting strikes south of #Tripoli as we speak. https://t.co/kPcLUeZDKR

— Emadeddin Badi (@emad_badi) December 2, 2019

Jižní předměstí Tripolisu je dějištěm prudkých bojů už od letošního 4. dubna, kdy samozvaná Libyjská národní armáda (LNA) vedená polním maršálem Chalífou Haftarem zahájila ofenzivu proti libyjské metropoli. V Tripolisu sídlí vláda uznávaná Organizací spojených národů.

"Čtvrť, na kterou byl veden tento útok, je rezidenční. Není tam vůbec žádná vojenská infrastruktura," poznamenal Haším. Dodal, že vypálené rakety způsobily ve Svání značné materiální škody.

Vláda podporovaná OSN podle AFP tvrdí, že útok provedly "emirátské drony" na "podporu válečného zločince Haftara. Maršálovy síly se k útoku ve Svání ale zatím nepřihlásily.

Chaos v Libyi trvá od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2014 a v poslední době se do konfliktu zapojily i cizí země. Haftara podporují Egypt, Spojené arabské emiráty a Rusko, zatímco vláda v Tripolisu má na své straně Turecko.

Při střetech v metropoli a jejím okolí už bylo dosud zabito přes 200 civilistů a na 146.000 lidí muselo opustit domovy.

Témata:  Libye Spojené arabské emiráty Chalífa Haftar

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy