reklama

Mluvčí Amín Haším upřesnil, že terčem leteckého úderu byla rezidenční čtvrť Svání. Mezi pěti mrtvými je podle něj i jedna žena a dítě. Počet obětí na životech se přitom ještě může zvýšit, protože několik ze zraněných je v kritickém stavu.

Jižní předměstí Tripolisu je dějištěm prudkých bojů už od letošního 4. dubna, kdy samozvaná Libyjská národní armáda (LNA) vedená polním maršálem Chalífou Haftarem zahájila ofenzivu proti libyjské metropoli. V Tripolisu sídlí vláda uznávaná Organizací spojených národů.

"Čtvrť, na kterou byl veden tento útok, je rezidenční. Není tam vůbec žádná vojenská infrastruktura," poznamenal Haším. Dodal, že vypálené rakety způsobily ve Svání značné materiální škody.

Vláda podporovaná OSN podle AFP tvrdí, že útok provedly "emirátské drony" na "podporu válečného zločince Haftara. Maršálovy síly se k útoku ve Svání ale zatím nepřihlásily.

Chaos v Libyi trvá od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2014 a v poslední době se do konfliktu zapojily i cizí země. Haftara podporují Egypt, Spojené arabské emiráty a Rusko, zatímco vláda v Tripolisu má na své straně Turecko.

Při střetech v metropoli a jejím okolí už bylo dosud zabito přes 200 civilistů a na 146.000 lidí muselo opustit domovy.

reklama