Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boje v Libyi jsou stále agresivnější. Velké nebezpečí pro Evropu, varuje expert

Sukhoi Su-24MK Fencer-D (Libyan Air Force)
Sukhoi Su-24MK Fencer-D (Libyan Air Force)
Foto: xairforces.net

Síly loajální tripoliské vládě národní jednoty (GNA) premiéra Faíze Sarrádže uznávané OSN ve středu uvedly, že získaly části území jižně od libyjské metropole od jednotek samozvané Libyjské národní armády (LNA) polního maršála Chalífy Haftara. Ten zahájil na hlavní město ofenzívu začátkem dubna.

"Boje, které dnes (ve středu) vypukly, byly kruté," uvedl mluvčí Sarrádžovy vlády. Dodal, že při nich zemřelo 20 příslušníků LNA a desítky utrpěly zranění. GNA podle něj ztratilo sedm mužů. Střet se odehrál asi 40 kilometrů jižně od centra Tripolisu.

Haftarovy síly naopak na facebooku uvedly, že útok GNA odrazily a uštědřily "nepřátelským milicím" významné ztráty. Informaci přinesla agentura AFP.

Airstrike Targeted Abu kammash Area Western Libya.. #Libya pic.twitter.com/6VFDmBpoKx

— Mohamed Elganga (@Elganga90) August 19, 2019

Postup Haftarových jednotek na libyjskou metropoli se v posledních týdnech v podstatě zastavil. Haftar proto stupňuje letecké útoky, částečně i kvůli tomu, aby udržel vlastní pozici na východě země, tvrdí expert na Libyi z Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR) v rozhovoru pro francouzský list Le Monde.

Čím víc bude Haftar oslabovat v bojích na zemi, tím více bude stupňovat svou agresivitu a spoléhat se právě na bombardování, čímž bude vystavovat stále většímu ohrožení civilní obyvatelstvo. Ukázkou toho jednání jsou v posledních týdnech časté nálety na letiště v Misurátě či nedávný útok na město Murzúk na jihozápadě země, při kterém zemřelo nejméně 43 lidí.

Pokud se Haftarovo tažení proti GNA přestane dařit, bude rovněž ohrožena jeho pozice na východě země, kde je nahlížen jako jediné řešení libyjského vládního schizmatu, tvrdí expert. Pokud by polní maršál dál oslaboval, mohly by kmeny a milice na východě země například přistoupit na nějaké řešení nabídnuté mezinárodním společenstvím. Je však také možné, že se v oblasti objeví jiný vůdce, se kterým bude Haftar soupeřit o loajalitu místních. Boje by se tak mohly rozšířit a i na východě Libye by zavládla anarchie.

Tohoto bezvládí by zřejmě dobře dokázali využít bojovníci přidružení k teroristické organizaci Islámský stát (IS), jejichž působení v zemi již nyní zesiluje. Ti by pak mohli být ohrožením nejen pro Libyi, ale i pro celý přilehlý region a případně i pro Evropu, uvedl odborník z ECFR.

Podle posledních údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky si už boje u Tripolisu vyžádaly 1093 mrtvých a 5752 zraněných. Od dubna muselo také 120.000 lidí opustit svoje domovy.

Témata:  Libye Islámský stát Chalífa Haftar

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.