reklama

Cílem plánu je umožnit v Libyi konání voleb, řekl Sísí na slavnostním shromáždění v Káhiře, jehož se účastnil i polní maršál Chalífa Haftar a jeho spojenec, předseda libyjského parlamentu, který úřaduje ve východní části země. Informují o tom světové agentury.

Sísí dnes také vyzval ke stažení všech zahraničních vojsk z této na ropu bohaté sousední země Egypta. Haftarovy jednotky operují ve východní části země a před více než rokem zahájily pokus o dobytí hlavního města Tripolisu. V posledních týdnech ale utrpěly těžké porážky poté, co svou pomoc jednotkám podporujícím tripolskou vládu navýšilo Turecko.

Haftarovu armádu podporuje Francie, Rusko, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, právě Egypt a další klíčové arabské země. Vládě v Tripolisu pomáhá vedle Turecka Itálie a Katar.

Ozbrojené jednotky vlády národní jednoty (GNA) loajální kabinetu premiéra Fáize Sarrádže dnes zahájily operaci na znovudobytí přístavního města Syrta z držení Haftarových sil. Podle agentury AFP to na svém facebooku uvedl mluvčí GNA. Syrta leží 450 kilometrů východně od Tripolisu a je strategickým místem mezi východem a západem země.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tehdejší diktátor Muammar Kaddáfí. O ovládnutí země vedle mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Haftarovy armády, neuznává vládu premiéra Sarrádže v Tripolisu, za níž stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament.

vjn šeb

reklama