reklama

Bývalý náčelník generálního štábu armády Benny Ganc, který vede stranu Modrá a bílá, ve středu uznal porážku a ohlásil, že jeho formace bude působit v opozici.

Předseda volební komise Hanan Melcer řekl, že výsledek ještě není oficiální. Jeho zveřejnění je ohlášeno na středu.

Do poslední chvíle, než se sečetly hlasy vojáků, diplomatů, vězňů a nemocničních pacientů, nebylo jasné, zda se složení 120členného Knesetu ještě nezmění vstupem strany Nová pravice bývalých ministrů školství a spravedlnosti Naftaliho Bennetta a Alejet Šakedové.

Zprvu se zdálo, že strana velmi těsně překonala hranici pro vstup, tedy 3,25 procenta hlasů. Nakonec se ale ukázalo, že na tuto hranici nedosáhne. Získala 3,16 procenta, ke vstupu jí chybělo něco přes 1400 hlasů.

Bennett a Šakedová žádali Melcera, aby konečný výsledek ještě nezveřejňoval, protože se ještě ověřují stížnosti. Melcer ale žádosti nevyhověl s tím, že "jde o dočasné výsledky, které se ještě mohou změnit". Trval ale na tom, že výsledek sčítání je přesný a bude předán prezidentovi Reuvenovi Rivlinovi. Předvolební průzkumy dávaly Nové pravici naději až na šest mandátů, ani jeden nepředpokládal, že strana nepřekoná minimální hranici.

K celkovému volebnímu úspěchu pravicového tábora podle odborníků přispěla nízká účast arabských voličů, která nebyla ani 50procentní. Arabští politici obvinili Netanjahua z kampaně vedené v protiarabském duchu. Likud navíc poslal v úterý do volebních místností v arabských okrscích 1200 lidí se skrytými kamerami k "monitorování" hlasování. Volební komise kvůli tomu vznesla stížnost na policii a právní zástupci arabské menšiny chtějí, aby věc řešil generální prokurátor.

Loading...
reklama