Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spolupracovníka Assange v Ekvádoru po zatčení i obvinili

Ola Bini
Ola Bini
Foto: Twitter

Švédský programátor Ola Bini, kterého ekvádorské úřady označují za blízkého spolupracovníka zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, byl dnes v Quitu obviněn z hackerského útoku. Ve čtvrtek Biniho zadrželi na letišti v ekvádorské metropoli, když se chystal odletět do Japonska. O vznesení obvinění dnes s odvoláním na prokuraturu informovala agentura AFP.

Údajný Assangeův spolupracovník byl vzat do vazby ve stejný den, kdy policie v Londýně odvedla zakladatele WikiLeaks z tamní ekvádorské ambasády. Latinskoamerická země předtím po sedmi letech Assangeovi odebrala azyl. Australan čelí ve Švédsku obvinění ze znásilnění, Spojené státy usilují o jeho extradici kvůli zveřejnění utajovaných informací.

Ekvádorská ministryně vnitra María Paula Romová ve čtvrtek uvedla, že místní úřady zadržely osobu, která je blízká Assangeovi a podílela se na plánu "destabilizace" ekvádorského prezidenta Lenína Morena. Dnes ekvádorská generální prokuratura sdělila, že vznesla obvinění proti "36letému občanovi Švédska za předpokládanou účast na přečinu útoku proti integritě informačních systémů". Soud nařídil umístění obviněného do preventivní vazby a zmrazení jeho účtů.

V pátek ministryně Romová popsala Biniho jako osobu blízkou WikiLeaks. Švédský vývojář prý také v posledních letech 12krát navštívil ekvádorskou ambasádu v Londýně. Romová v souvislosti se "systematickými útoky" na ekvádorskou vládu hovořila i o "dvou ruských hackerech žijících rovněž v Ekvádoru". Zda mají tyto osoby také vazby na WikiLeaks, úřady neuvedly.

Témata:  Ola Bini Julian Assange hackeři

Aktuálně se děje

8. července 2025 19:10

Extrémní počasí zasáhlo Chorvatsko: Řádí bouřky, Split je pod vodou

V části Balkánu se v úterý odehrála kombinace ničivých živlů – Chorvatsko postihla silná bouře s kroupami, zatímco v sousedním Srbsku zuřily stovky požárů po extrémní vlně veder. Tyto události jsou dalším příkladem extrémního počasí, které vědci stále častěji spojují s klimatickými změnami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.