Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vyrobit zbraně není snadné ani v 21. století. Kde je berou teroristé?

Islámští radikálové ze sekty Boko Haram
Islámští radikálové ze sekty Boko Haram
Foto: saharareporters.com

Každé vítězství teroristických a povstaleckých skupin jim dává další výhodu. Od poražených nepřátel totiž získávají zbraně. Experti si stěžují, že odpovědné instituce s tím nic nedělají a tak prodlužují existenci občanských vále, uvádí stanice Public Radio International.

Minulý listopad bojovníci nigerijské teroristické skupiny Boko Haram napadly vojenskou základnu a zabili na tucty vojáků. Zatímco národ smutnil, povstalci oslavovali – ani ne tolik nad mrtvými nepřáteli jako nad novým vojenským vybavením, včetně čtyř tanků, které skupina úspěšnou operací získala.

Získávání zbraní a dalšího vojenského vybavení od mírových misí či regulérních vojsk není problém jen v případě Nigérie a Boko Haram, ale týká se celé Afriky, jako i Blízkého východu, upozorňuje Eric Berman, ředitel výzkumné skupiny Small Arms Survey, ve své studii o zbraních, které skončily ve špatných rukou.

Vojáci NATO např. ztratili zbraně, které končily v rukou Tálibánu. Mise EU v Libyi ztratila asi 100 zbraní a 40 000 kusů munice, které získali zloději na letišti v Tripolisu v roce 2014. Keňští vojáci ztratili více než 150 útočných pušek, 26 samopalů a 140 000 kusů munice, které si vzala teroristická skupina Aš-Šabáb.

Somálská teroristická skupina Aš-Šabáb postupuje velmi strategicky a systematicky, upozorňuje Abdi Noor Mohamed, nezávislý bezpečnostní konzultant. Uskuteční sebevražedný útok na nepřátelské síly, které je prakticky nic nestojí. Od mrtvých potom vezmou zbraně. Z nich část prodají obchodníkům a utržené peníze dají svým bojovníkům, aby utužili jejich morálku.

Naopak, nedostatek peněz i nízká morálka je důvodem, proč afričtí vojáci bojující s teroristickými skupinami tak často na ně ztrácí. Vojáci se snaží peníze získat jinými způsoby, mimo jiné právě prodejem zbraní či munice, které následně může skončit v rukou teroristů, kteří je jimi zabíjejí.

Většina velitelů o mizejícím vybavení mlčí. Podle expertů se může jednat o tisíce zbraní a milióny kusů munice. Neztrácí se jen běžné vojenské vybavení, ale i to dražší a lepší jako jsou sniperské pušky, dělostřelecké zbraně či ozbrojená vozidla.

„ Když mírová mise je přemožena, razie a počet obětí jsou hlavní titulky. Někdo však musí též sledovat, kolik zbraní, granátometů, kusů munice, vozidel, uniforem a identifikačních údajů jsou sebrány a použity v následujícím útoku“, poukazuje Paul Williams, expert na bezpečnostní hrozby z George Washington University.   

Témata:  Boko Haram terorismus v Somálsku terorismus v Nigérii

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy