Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vůdce Boko Haram podle Islámského státu spáchal sebevraždu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Wikimedia Commons

Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, sdělila ve zveřejněné zvukové nahrávce organizace Islámský stát v provincii Západní Afrika (ISWAP). Tato skupina ve státě Borno na severovýchodě Nigérie proti Boko Haram bojuje. Abubakar Shekau podle ní kolem 18. května prchal před pronásledovateli z ISWAP a sám odpálil nálož, která ho zabila, napsaly dnes agentury Reuters a AFP.

"Shekau dal přednost ponížení v posmrtném životě před ponížením na zemi. Zabil se odpálením výbušniny," zní podle AFP v prohlášení, které podle zdrojů agentur četl hlas znějící jako hlas velitele ISWAPu Abu Musaba Al-Barnawiho. Boko Haram se k oznámené smrti svého vůdce nevyjádřila. Nigerijská armáda uvedla, že údajnou smrt prošetřuje, napsala AFP.

Zprávy o tom, že Shekau byl vážně zraněn nebo je dokonce mrtvý, se v minulosti objevily už několikrát. Zvěsti o Shekauově úmrtí šířila zejména nigerijská armáda, s níž Boko Haram sváděla tvrdé boje.

Shekauova smrt by mohla přinést konec bojů mezi oběma znepřátelenými organizacemi. Bojovníci Boko Haram by se mohli stát součástí organizace ISWAP a společně by mohli upevnit kontrolu nad územím v severovýchodní Nigérii, odhadují vývoj analytici oslovení agenturou Reuters. ISWAP by tak opět mohl zaměřit své úsilí na boj s nigerijskou armádou.

Shekau převzal velení Boko Haram v roce 2009, v roce 2014 pak vyhlásil ve městě Gwoza chalífát. Pod jeho vedením islamisté provedli několik únosů, například v roce 2014 se přihlásili k únosu 276 dívek ze školy v Chiboku. Boko Haram stála i za únosem 333 dětí z internátní školy ve městě Kankara z loňského prosince. Za dobu svého působení skupina zabila více než 30.000 lidí a přes dva miliony lidí musely z bezpečnostních důvodů opustit své domovy.

ISWAP byl dříve součástí Boko Haram, oddělil se z ní před pěti lety a přihlásil se k Islámskému státu. Rozkol způsobily náboženské ideologické neshody, ISWAP nesouhlasil se zabíjením civilistů, ke kterému se Boko Haram uchylovala, vysvětluje Reuters.

Témata:  Boko Haram Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.