reklama

Dnešní část třídenních obřadů spočívala v náboženských rituálech a převzetí insignií. Vatčirálongkón dostal na hlavu velkou korunu vítězství, která váží přes sedm kilogramů.

Samotné korunovaci předcházel purifikační ceremoniál, při němž byl panovník, oděný v bílém rouchu, pomazán posvátnou vodou pocházející z různých míst. Jakmile voda začala proudit na královu hlavu, ozvala se palba děl pocházejících z 19. století a používaných speciálně u příležitosti korunovace. Každé z nich vypálilo deset salv.

Po purifikačním, tedy očistném ceremoniálu následovalo pomazání. Vatčirálongkón, tentokrát už ve zlatem zdobeném královském oděvu seděl na trůnu s osmi hodnostáři po boku. Každý z nich mu na hlavu nalil posvátnou vodu a stejně tak i devátý hodnostář, coby zástupce boží. Obřad zasvěcení skončil umístěním devítistupňového baldachýnu nad trůn. Vodu použitou při prvních dvou rituálech odebrali buddhističí mniši a bráhmanští kněží v dubnu ze 117 různých zdrojů v celé zemi.

Posazení těžké, více než 200 let staré koruny na královu hlavu, bylo podle agentury AP konečným rituálem korunovačního ceremoniálu. Vatčirálongkón si ji na hlavu s pomocí hodnostářů posadil sám a podle Reuters její pozici během ceremoniálu několikrát upravoval. Koruna vítězství je vysoká 66 centimetrů. Je symbolem hory Méru, uctívané jak hinduisty, tak buddhisty. Svou vahou má koruna symbolizovat královo panovnické břemeno. Na vrcholu koruny kuželovitého tvaru je velký diamant z Kalkaty.

zdroj: YouTube

Dnešní program dovršily bráhmanské a buddhistické rituály, jimiž se Vatčirálongkón podle agentury Reuters symbolicky stal živoucím bohem.

Pchúmipchon Adundét vládl Thajsku rekordních 70 let, a většina Thajců proto neměla ještě příležitost být svědky korunovace panovníka. Podle thajské ústavy má král jen omezenou politickou moc, většina obyvatel země ale své panovníky uctívá téměř jako bohy. Zákony země navíc urážku královského majestátu tvrdě trestají, často mnohaletým vězením, a tak se kritika monarchy objevuje jen výjimečně.

Ke králi se připojila také jeho choť Sutchida, s níž se Vatčirálongkón oženil ve středu a jíž dnes udělil plný titul královny. Pro šestašedesátiletého panovníka je to čtvrté manželství, s nynější ženou, která pracovala jako letuška, se seznámil v letadle. Od roku 2013 byla členkou panovníkovy ochranky.

Ve svém prvním proslovu dnes král, sedící na vyvýšeném trůnu nad královnou, členy královské rodiny a bráhmanskými kněžími, slíbil, že bude "vždy panovat spravedlivě a v zájmu dobra království a národa".

Po dnešních obřadech bude v neděli následovat průvod, v němž krále vojáci ponesou ve zlatých nosítkách. V pondělí se pak panovník objeví na balkoně královského paláce v Bangkoku a přijme zahraniční diplomaty.

Před palácovými zdmi se dnes sešly davy lidí. Mnozí na sobě měli žluté košile, sledovali dění v paláci na obrazovkách a měli s sebou královy portréty i státní vlajky. Jak upozornil Reuters, žlutá barva v thajské kulturní tradici symbolizuje pondělí, což je den králova narození, a je to rovněž barva slunce, jež je zastoupením panovníka v rámci vesmíru.

Král přijal zlatou plaketu se svým jménem a titulem, rovněž královský horoskop a pečeť.

Večer Vatčirálongkón provede soukromou oslavu nastěhování do královské rezidenci a zůstane v ní stejně jako jeho předchůdci přes noc.

reklama