Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Charkově demonstrovala krajní pravice, dav strhl pomník Žukova

Ukrajinské ministerstvo obrany
Ukrajinské ministerstvo obrany
Foto: mil.gov.ua

Příznivci ukrajinské krajní pravice dnes v Charkově strhli pomník sovětského maršála Georgije Žukova. Učinili tak při protestu proti nově založené straně, jejíž čelní představitelé jsou někdejší spolupracovníci svrženého proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

Stržení busty sovětského velitele z druhé světové války se odehrálo nedlouho po protestu před sportovním palácem, kde se konal ustavující sjezd strany Důvěřuj činům, již založili starosta druhého největšího ukrajinského města Charkova Hennadij Kernes spolu s primátorem Oděsy Hennadijem Truchanovem. Oba přitom přitom byli členy Strany regionů proruského prezidenta Janukovyče.

У Харкові повалили пам'ятник Жукову! pic.twitter.com/Xgz9Cyq88r

— StudMedia (@StudMedia) 2. června 2019

Demonstraci zorganizovaly krajně pravicové a nacionalistické spolky, podle nichž pomník porušoval ukrajinské zákony zakazující používání komunistických symbolů. Na místo odstraněné sochy připevnili ukrajinskou vlajku. Před necelými dvěma týdny v Charkově proběhl protest proti plánu radnice přejmenovat po Žukovovi jeden z městských bulvárů.

Při potyčkách doprovázejících stržení pomníku i protest před místem stranického sjezdu byl podle agentury Unian zraněn nejméně jeden člověk.

Na starostu Kernese byl v dubnu 2014 spáchán atentát, který se štěstím přežil. Je považován za proruského politika, který však v bouřlivých chvílích po svržení Janukovyče odmítl výzvy k odtržení převážně ruskojazyčného Charkova od zbytku Ukrajiny.

Témata:  Ukrajina nacionalismus Viktor Janukovyč

Související

Aktuálně se děje

1. května 2025 9:32

Poplatky za TV a rozhlas od dnešního dne rostou. Nově je budou hradit statisíce domácností

Od 1. května 2025 vstupují v platnost změny, které se týkají milionů domácností i firem v České republice. Podle novely zákona o České televizi a Českém rozhlase dochází ke zvýšení televizního poplatku, ale také k zásadnímu rozšíření okruhu osob, které mají nově povinnost tento poplatek hradit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František po propuštění z nemocnice

Neřešil jen víru. Papeže Františka trápilo i počasí, varoval před kolapsem

V týdnech před svou smrtí znovu Papež František zopakoval své deset let staré poselství: svět potřebuje duchovní obrat, nikoli pouze technologické či ekonomické recepty. S odvahou a vytrvalostí vystupoval proti jak "trumpovskému" chamtivému kapitalismu, tak i vůči racionálnímu ekonomismu levice. Ve svém pohledu na klimatickou změnu viděl hluboký morální a duchovní kolaps lidstva.