Svět si nemůže dovolit konfrontaci v oblasti Perského zálivu. V reakci na dnešní útok na dva tankery v Ománském zálivu to řekl generální tajemník OSN António Guterres, který hovořil o "bezpečnostním incidentu". USA chtějí věc předložit na dnešním jednání Rady bezpečnosti OSN. Znepokojení vyjádřila Británie, Francie a také Liga arabských států (LAS), Rusko připomenulo, že se zatím neví, co se přesně stalo.
Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové řekl, že útoky na civilní lodě jsou naprosto nepřijatelné a Británie je připravena podílet se na vyšetřování. Mluvčí zdůraznil, že je naprosto zásadní zajistit volnou plavbu těmto lodím.
Francouzské ministerstvo zahraničí se vyslovilo pro zdrženlivost a rovněž požaduje zachování svobodné plavby.
Generální tajemník LAS Ahmad Abú Ghajt vyzval RB OSN, aby zakročila proti těm, kdo nesou odpovědnost, a aby zajistila bezpečnost v oblasti Perského zálivu.
Americký velvyslanec při OSN Jonathan Cohen považuje útoky na obchodní lodě za nepřijatelné. Událost v Ománském zálivu podle něj vyvolává vážné obavy a USA ještě dnes hodlají předložit v RB OSN téma bezpečnosti a svobody plavby.
Saúdská Arábie považuje dnešní incident za závažné stupňování napětí v oblasti.
Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že je zatím brzo dělat závěry, protože stále chybí informace. "Nikdo neví, co za tím je," řekl.
V Ománském zálivu, poblíž Hormuzského průlivu, jímž vede klíčová trasa ropných tankerů, dnes byly zaznamenány výbuchy na dvou obchodních lodích, jedné norské, druhé japonské. První z nich začala hořet. Ani jedna se nepotopila a údajně z nich neunikly toxické látky. Všech 44 námořníků bylo evakuováno. Zatím se pouze spekuluje, co výbuchy způsobilo, hovoří se o magnetických minách nebo o torpédu. K akci se nikdo nepřihlásil.
Na událost okamžitě reagoval ropný trh zvýšením cen ropy o čtyři procenta. Analytici upozornili, že podobné útoky mohou narušit zásobování světového trhu a vyvolat ozbrojený konflikt, do nějž se zapojí Írán. "Stačí jakýkoli omyl v propočtu a může se rozpoutat konfrontace," varovala Elizabeth Dickinsonová z analytického pracoviště International Crisis Group.
Londýnské centrum Capital Economics dnešní útoky považuje za novou známku zhoršování geopolitického napětí v regionu. "Roste riziko, že z toho vznikne konflikt. Stačí jediný omyl, nedorozumění. To, že se ty útoky opakují, znamená, že riziko roste," uvedlo středisko.
Podobný útok byl v Perském zálivu zaznamenán také v květnu. USA ho tehdy připsaly Íránu, který to ale popřel.
Témata: Irák, USA, António Guterres
Související
9. září 2024 11:16
31. července 2024 13:32
30. srpna 2022 11:44
28. srpna 2022 14:35
30. července 2022 19:58
21. května 2022 21:55