Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přestěhovali byste se na řecký ostrov? Nabídka pro nové obyvatele je štědrá

Řecko
Řecko
Foto: Pixabay

Řecký ostrov Antikythéra, který leží mezi Peloponéským poloostrovem a Krétou, hledá nové obyvatele. Skalnatý ostrov o rozloze 20 kilometrů čtverečních, u kterého se ve vraku římské lodi našel nejstarší "počítač" světa, nabízí nově příchozím osadníkům dům, pozemek a 500 eur (asi 12.800 Kč) měsíčně po dobu tří let. Informuje o tom italský list La Repubblica.

Ostrov leží mimo trasy turistů a v současné době na něm žije už jen asi 40 lidí. Většina obyvatel je v přístavu Potamos, kde mezi řadami bílých domů zájemce najde i několik taveren a hrstku obchodů.

Místní si uvědomili, že nové zájemce nenalákají pouze na krásnou přírodu a průzračnou mořskou vodu ideální pro potápění. Proto se rozhodli, že ty, kteří by na ostrově chtěli s rodinou žít, přilákají štědrou nabídkou.

Ostrov proslavil zejména nález takzvaného mechanismu z Antikythéry. Bronzové ozubené soukolí vědci datují do druhého století našeho letopočtu a označení "první (analogový) počítač" si vysloužilo díky předpokladům, že ukazovalo pohyb tehdy známých planet a dokázalo předpovídat zatmění Slunce i Měsíce.

Témata:  Řecko zajímavosti obyvatelstvo

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.