Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenský prezident zkritizoval politiky, varuje před extremismem

Andrej Kiska, slovenský prezident
Andrej Kiska, slovenský prezident
Foto: prezident.sk **www.prezident.sk**

Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska předstoupil dnes před poslance s kritickým projevem. Slováci podle něj ztratili důvěru ve stát a pokud bude tento vývoj pokračovat, demokratické strany mohou mít v budoucnu problém sestavit vládu.

Kiska připomněl výsledky březnových parlamentních voleb, ve kterých se do sněmovny dostalo až osm seskupení včetně krajní pravice i dalšího hnutí, které získalo protestní hlasy voličů.

"Rizika jsou zcela očividná. V parlamentních volbách nezískal žádný politický proud dominantní převahu. Současná vláda (Roberta Fica) by neměla spoléhat na to, že k ní dnes neexistuje reálná alternativa. Ani současná opozice by neměla spoléhat na to, že když vláda nebude úspěšná, tak ji vystřídá," řekl Kiska.

"Důvěra lidí ve stát spadla na minima. Varuji, že když tento vývoj bude pokračovat, po příštích volbách může být problematické, ne-li nemožné, sestavit vládu z demokratických stran," uvedl prezident, podle kterého stát také musí uplatňovat nulovou toleranci k extremismu a neonacismu.

Různé kauzy se dle hlavy státu vlečou léta a směřují do ztracena. "Vyvození politické odpovědnosti není řešením žádné kauzy, ale jen obyčejným gestem slušnosti," uvedl Kiska, který tak nepřímo upozornil na aféru ministra vnitra Roberta Kaliňáka.

Témata:  Andrej Kiska Slovensko

Související

Aktuálně se děje

10. dubna 2025 10:22

V Pardubicích zasahují kriminalisté, mají podezření na manipulace s veřejnými zakázkami

Ve čtvrtek ráno došlo k policejnímu zásahu v Pardubicích, konkrétně v šestém městském obvodu. Kriminalisté specializovaní na hospodářskou trestnou činnost zde provádějí úkony trestního řízení v souvislosti s podezřením na korupční jednání při manipulacích s veřejnými zakázkami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy