Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fotka vyvolala krvavou rvačku s Araby, desítky zraněných. Muslimské země jsou pobouřeny

Násilí
Násilí
Foto: Pixabay

Více než čtyři desítky zraněných, které bylo nutné ošetřit, si vyžádala sobotní rvačka mezi kazašskými a arabskými pracovníky tengizského ropného pole v Kazachstánu. Oznámila to dnes těžařská společnost Tengizchevroil.

Video z útoku na arabské inženýry a dělníky, zkopané, zbité a pokryté krví, vyvolalo podle agentury AP protesty v Libanonu a Jordánsku.

Konflikt podle médií zřejmě vyvolala fotografie Libyjce s kazašskou kolegyní. Kazaši fotografii shledali urážlivou, se sexuálním podtextem. Místní guvernér Nurlan Nogajev během setkání s vedením Tengizchevroil však uvedl, že konflikt vznikl v důsledku rozdílů v pracovních podmínkách mezi zaměstnanci zahraničních dodavatelů a Kazachy.

Tengizchevroil je společný podnik s americkými společnostmi Chevron a ExxonMobil.

Incident vyšetřuje policie. Podle libanonských a jordánských úřadů jsou mezi zraněnými Libanonci, Jordánci a Palestinci. Libanonský premiér Saad Harírí nařídil případ sledovat, podobně učinil jordánský korunní princ.

Agentura AP připomněla rvačku ze září 2017 mezi kazašskými a indickými stavebními dělníky v kazašském hlavním městě Nur-Sultan, dříve známém jako Astana, do které se podle úřadů zapojily tři desítky lidí. Nezávislé zdroje uvádějí, že se rvalo až 700 lidí, kvůli čemuž byly v hlavním městě uzavřeny ulice. Nakonec bylo 61 Indů vyhoštěno z Kazachstánu.

Témata:  Kazachstán násilí Jordánsko

Související

Aktuálně se děje

20. července 2025 17:19

Marek Ztracený opět terčem podvodu: Falešné video láká na astronomický výdělek

Zpěvák Marek Ztracený (39) se znovu ocitl v centru podvodné kampaně. Na sociálních sítích se objevilo video, ve kterém údajně sám umělec nabízí lidem možnost rychlého zbohatnutí – stačí investovat pět tisíc korun, aby měsíčně vydělávali více než 300 tisíc. Jenže celá záležitost má háček: Ztracený ve skutečnosti s ničím takovým nemá nic společného. Video je vytvořené pomocí umělé inteligence a má jediný cíl – vylákat z důvěřivých lidí peníze.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy