reklama

Japonský ministr obrany Takeši Iwaja označil vypálení střel za "nanejvýš politováníhodné", bezpečnost Japonska podle něj ale ohrožena nebyla. "Pokud však šlo o balistické střely, pak KLDR porušila rezoluce OSN," dodal Iwaja. Jihokorejské ministerstvo obrany vyzvalo Pchjongjang, aby zastavil akce, které nepřispívají ke snížení napětí na Korejském poloostrově. Podle Soulu testy představují vojenskou hrozbu.

První raketu KLDR podle jihokorejské armády odpálila v 5:34 místního času (ve středu 22:34 SELČ), druhou v 5:57 (ve středu 22:57 SELČ). Obě střely byly zřejmě vyslány z mobilního odpalovacího zařízení a dosáhly výšky asi 50 kilometrů.

Podle některých analytiků Severní Korea znovu testovala rakety, které zkušebně odpálila již v květnu. Jihokorejská armáda nicméně vyjádřila přesvědčení, že se jednalo o nový typ střel. Poukázala přitom i na skutečnost, že rakety tentokrát doletěly dál než při květnové zkoušce. Definitivní vyjádření prý armáda Jižní Koreje poskytne po konzultaci se Spojenými státy.

Agentura AFP upozornila, že informace o tom, že se jednalo o rakety krátkého doletu, je důležitá, neboť americký prezident Donald Trump v květnu ujistil, že odpalování raket krátkého doletu nebude mít vliv na diplomatická jednání USA s KLDR.

Nynější střely byly prvními, které Severní Korea odpálila od schůzky amerického prezidenta Trumpa s vůdcem KLDR Kim Čong-unem v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi z 30. června. Trump po setkání řekl, že oba vůdci se domluvili na obnově rozhovorů mezi Spojenými státy a Severní Koreou, které stagnují od neúspěšného únorového summitu v Hanoji.

Podle agentury Reuters se očekávalo, že se americký ministr zahraničí Mike Pompeo a jeho severokorejský protějšek Ri Jong-ho sejdou na okraj bezpečnostního fóra jihoasijských zemí, které se uskuteční příští týden v Bangkoku. Nejmenovaný diplomatický zdroj ale agentuře Reuters řekl, že Ri cestu zrušil.

Severní Korea v poslední době ostře kritizovala plánované společné vojenské cvičení americké a jihokorejské armády. KLDR pravidelně takovéto manévry označuje za nácvik k invazi. V úterý severokorejská agentura KCNA uvedla, že Kim provedl inspekci nové ponorky, která má již brzy operovat u východního pobřeží KLDR a podle expertů by mohla nést balistické rakety.

Experti citovaní agenturami AP a Reuters uvedli, že nejnovější test severokorejských raket byl míněn jako varování Washingtonu a má vyvinout na Spojené státy tlak. "Odpalem raket, kritikou vojenských manévrů Soulu a Washingtonu a předvedením nové ponorky vysílá KLDR jasný signál: Pokud nebudou Spojené státy přizpůsobivější, žádné rozhovory na pracovní úrovni se nemusejí konat," prohlásil bývalý jihokorejský jaderný vyslanec Kim Hong-kjon.

Severokorejský diktátor Kim Čong-un se počátkem loňského roku rozhodl vydat na cestu diplomacie a KLDR od té doby neprovedla žádné jaderné zkoušky ani zkoušky mezikontinentálních raket. Dvě rakety krátkého doletu Severní Korea naposledy odpálila 9. května. Jedna z nich urazila vzdálenost 420 kilometrů a druhá 270 kilometrů. Trump tehdy prohlásil, že raketové testy "nikoho nepotěšily".

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama