reklama

Zpráva, plná začerněných řádků, je první části souhrnného textu, který senátoři sestavili po prozkoumání 400.000 dokumentů a výslechu 200 svědků, napsal NYT. Další pokračování se budou týkat snah Ruska využít k ovlivňování voličů sociální sítě a analýzy zhruba 200 vazeb mezi Ruskem a příslušníky volebního týmu Donalda Trumpa.

Zveřejněná část podle NYT popisuje "bezpříkladnou úroveň aktivity (Ruska) proti volební infrastruktuře v jednotlivých amerických státech," jejímž cílem bylo odhalit slabá místa. I když neexistuje důkaz, že by výsledky hlasování v roce 2016 Rusko měnilo, například ve státě Illinois byli ruští hackeři schopni mazat nebo měnit osobní data voličů.

Zpráva výslovně nekritizuje žádnou z amerických tajných služeb, ale popisuje "lavinu zpravodajských selhání", píše NYT.

Ruské aktivity byly podceňovány, varování adresovaná jednotlivým americkým státům byla mlhavá a místní úředníci buď projevovali nečinnost, nebo se federální pomoci přímo bránili.

Senátní výbor napsal, že v současné době "jsou záměry Ruska ve vztahu k americké volební infrastruktuře nejasné". Ruské zpravodajské služby, zejména vojenská rozvědka GRU, "mohou mít v úmyslu využít slabá místa odhalená ve volební infrastruktuře USA v roce 2016, ale z neznámých důvodů se tuto možnost rozhodly nevyužít".

Může se tak ale stát později, což je nyní největší starostí americké Národní bezpečnostní agentury (NSA), ministerstva pro vnitřní bezpečnost a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), uvádí newyorský deník ze zprávy senátního výboru.

Loading...

2 komentáře (Poslední 26.07. 19:05) Napište svůj názor

reklama