reklama

Už v červnu USA zahrnuly do svých sankcí íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího.

"Zaríf je mezinárodní tváří režimu, který využívá propagandu a dezinformační kampaně k podpoře jaderného programu, programu balistických raket a teroristických sítí," citovala DPA zdůvodnění Zarífova potrestání. "Trpělivost je u konce, prezident Trump dnes rozhodl," dodala DPA s odvoláním na nejmenované činitele administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa.

"Důvod, proč mě USA zařadily (na sankční seznam), je to, že jsem hlavním mluvčím Íránu po celém světě," napsal Zaríf na twitteru. "Je pravda skutečně tak bolestivá? Nemá to na mě a ani na mou rodinu žádný dopad, neboť nemám za hranicemi Íránu žádný majetek a ani zájmy. Děkuji za to, že mě považujete za tak velikou hrozbu vaší agendy," dodal íránský ministr zahraničí.

Reuters s odvoláním na představitele Trumpovy administrativy napsal, že Washington bude případ od případu zvažovat okolnosti Zarífových cest do USA, a to včetně návštěv OSN v New Yorku, zároveň ale budou USA dodržovat své závazky vůči OSN.

USA podle Reuters již nepovažují Zarífa za hlavní osobu, se kterou by v případě jaderných rozhovorů vyjednávaly, v takové situaci budou chtít jednat s někým, kdo ve věci může na íránské straně rozhodovat.

Americký senátor Rand Paul na twitteru napsal, že "uvalování sankcí na diplomaty diplomacii oslabuje".

Podle prezidenta Rúháního si USA počínají dětinsky. "Američané se uchýlili k dětinskému chování. Každý den říkají 'Chceme jednat bez podmínek'...a pak vyhlásí sankce proti ministrovi zahraničí. Znamená to, že ztratili schopnost racionálně uvažovat," řekl dnes Rúhání v televizi. V reakci na sankce proti Chameneímu v červnu prohlásil, že jde o výraz zoufalství a mentálního opoždění Bílého domu.

Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem jsou dlouhodobě vypjaté, mimo jiné i kvůli jadernému programu Teheránu. Íránské gardy navíc na konci června sestřelily v oblasti americký dron. Podle Teheránu se tak stalo v prostoru nad íránskými vodami, USA ale trvají na tom, že dron byl v mezinárodním vzdušném prostoru.