Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína chce po mladých, aby darovali sperma. Zvyšuje se zájem o umělé oplodnění

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Česká televize

Peking - V Číně roste zájem o umělé oplodnění, tamní spermobanky však pomalu nemají co nabídnout. Vláda proto vyzvala muže ve věku 20 až 45 let, aby pro blaho vlasti darovali sperma.

Nyní stoupá poptávka po umělém oplodnění díky uvolnění vládní politiky jednoho dítěte a starší páry se chtějí pokusit o druhého potomka, než bude příliš pozdě.

Na sociálních sítích se mladí Číňané dostávají pod palbu apelů, aby darovali sperma. Dárcovství propagují například i postavy z oblíbených počítačových her. A pro koho nepředstavuje virtuální postava dostatečný argument, toho se snaží přesvědčit nabídka finanční odměny - či žádaného iPhonu. A některé spermobanky se uchýlily i k vlastenectví a darování spermatu propagují coby způsob, jak zmírnit stárnutí čínské populace.

Výsledky kampaně jsou ale nevalné. K dárcovství spermatu je ochotno poměrně málo mužů - a zhruba polovina z nich neprojde sítem zdravotních a dalších kontrol. Viníkem může být i tradiční čínská medicína, která spojuje vysoké množství spermatu s vitalitou. A proto někteří muži váhají, zda se mají o část spermatu připravit.

Témata:  Čína muži umělé oplodnění

Související

Aktuálně se děje

10:27

Daň z nemovitosti 2025: Blíží se platba, úřad začal rozesílat důležité informace

Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Demonstrace v Bratislavě (24.4.2025)

Slováci proti "ruskému" zákonu. Protesty po celé zemi míří na kontroverzní novelu

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.