Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína chce po mladých, aby darovali sperma. Zvyšuje se zájem o umělé oplodnění

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Česká televize

Peking - V Číně roste zájem o umělé oplodnění, tamní spermobanky však pomalu nemají co nabídnout. Vláda proto vyzvala muže ve věku 20 až 45 let, aby pro blaho vlasti darovali sperma.

Nyní stoupá poptávka po umělém oplodnění díky uvolnění vládní politiky jednoho dítěte a starší páry se chtějí pokusit o druhého potomka, než bude příliš pozdě.

Na sociálních sítích se mladí Číňané dostávají pod palbu apelů, aby darovali sperma. Dárcovství propagují například i postavy z oblíbených počítačových her. A pro koho nepředstavuje virtuální postava dostatečný argument, toho se snaží přesvědčit nabídka finanční odměny - či žádaného iPhonu. A některé spermobanky se uchýlily i k vlastenectví a darování spermatu propagují coby způsob, jak zmírnit stárnutí čínské populace.

Výsledky kampaně jsou ale nevalné. K dárcovství spermatu je ochotno poměrně málo mužů - a zhruba polovina z nich neprojde sítem zdravotních a dalších kontrol. Viníkem může být i tradiční čínská medicína, která spojuje vysoké množství spermatu s vitalitou. A proto někteří muži váhají, zda se mají o část spermatu připravit.

Témata:  Čína muži umělé oplodnění

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.