Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Japonsko hlásí výbuch sopky, úřady varují před narůstajícím nebezpečím

Sopka, mrak popílku
Sopka, mrak popílku
Foto: Reprofoto internet

Japonská sopka Asama, která leží zhruba 150 kilometrů západně od Tokia, dnes vybuchla. Japonský meteorologický ústav proto vydal varování, aby se místní obyvatelé k vulkánu nepřibližovali, uvedla agentura Reuters. Informace o případných škodách zatím nejsou známy.

V souvislosti s erupcí, která nastala kolem 22:00 místního času (15:00 SELČ), meteorologický ústav zvýšil stupeň ohrožení na třetí na pětistupňové škále.

Asama, která je vysoká 2568 metrů, se naposledy probudila v roce 2009. Popílek se tehdy dostal do výšky dvou kilometrů a kamení létalo až do vzdálenosti jednoho kilometru od kráteru. V roce 1947 vyvržené kameny usmrtily na svahu sopky 11 horolezců. Poslední velká erupce byla zaznamenána v roce 1783.

Na japonském souostroví je 108 aktivních sopek. Ostrovy leží v takzvaném tichomořském ohňovém prstenci, což je řetězec sopek a zlomových linií, které ohraničují Tichý oceán.

Témata:  Japonsko sopky EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 11:43

Rvačka revizorů v MHD: Cestující s dítětem je napadli při kontrole jízdenek

Sociálními sítěmi se od středečního odpoledne šíří videozáznam dramatického incidentu mezi revizory Dopravního podniku Ostrava (DPO) a partnerským párem cestujícím s malými dětmi. Při kontrole jízdenek došlo ke slovní roztržce, která rychle přerostla v fyzický konflikt. Událost nyní šetří policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.