Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Kanadě byla schválena asistovaná sebevražda

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ottawa - V Kanadě byl schválen zákon, který umožňuje lékařům pomoci nevyléčitelně nemocným pacientům se sebevraždou. Podle kritiků je ale norma příliš svazující.

V Evropě umožňuje asistovanou sebevraždu Německo, Švýcarsko nebo Albánie. Kanadská vláda zákon předložila na popud verdiktu nejvyššího soudu, který loni rozhodl, že zákaz asistence při sebevraždě odporuje listině základních práv a svobod.

Zákon ponechává možnost volby těžce nemocným, kteří trpí bolestmi nebo výrazným selháním smyslových, mentálních či pohybových schopností a pro něž by byla smrt vysvobozením. Požádat o pomoc při sebevraždě budou moci jen kanadští občané a ti, kteří v zemi dlouhodobě žijí a jsou zapojeni do systému zdravotního pojištění. Tím se má zabránit rozvoji takzvané "turistiky smrti". Nárok na asistované ukončení života nebudou mít nezletilí.

Kritici zákona ale tvrdí, že lidé s degenerativními chorobami, jako je například roztroušená skleróza, nebudou moci svůj život za pomoci lékaře ukončit. Vláda oponuje, že zákon je jen prvním krokem, takže v budoucnu bude možné ho rozšířit.

Témata:  Kanada eutanazie

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.