Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Kanadě byla schválena asistovaná sebevražda

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ottawa - V Kanadě byl schválen zákon, který umožňuje lékařům pomoci nevyléčitelně nemocným pacientům se sebevraždou. Podle kritiků je ale norma příliš svazující.

V Evropě umožňuje asistovanou sebevraždu Německo, Švýcarsko nebo Albánie. Kanadská vláda zákon předložila na popud verdiktu nejvyššího soudu, který loni rozhodl, že zákaz asistence při sebevraždě odporuje listině základních práv a svobod.

Zákon ponechává možnost volby těžce nemocným, kteří trpí bolestmi nebo výrazným selháním smyslových, mentálních či pohybových schopností a pro něž by byla smrt vysvobozením. Požádat o pomoc při sebevraždě budou moci jen kanadští občané a ti, kteří v zemi dlouhodobě žijí a jsou zapojeni do systému zdravotního pojištění. Tím se má zabránit rozvoji takzvané "turistiky smrti". Nárok na asistované ukončení života nebudou mít nezletilí.

Kritici zákona ale tvrdí, že lidé s degenerativními chorobami, jako je například roztroušená skleróza, nebudou moci svůj život za pomoci lékaře ukončit. Vláda oponuje, že zákon je jen prvním krokem, takže v budoucnu bude možné ho rozšířit.

Témata:  Kanada eutanazie

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 16:53

Svět se svorně ptá na zásadní otázku: Kdo bude nový James Bond?

S každým dalším dnem roste napětí mezi fanoušky legendární filmové série o Jamesi Bondovi. Po odchodu Daniela Craiga z role slavného agenta 007 a nedávném oznámení, že Amazon získal kreativní kontrolu nad značkou, se otázka jeho nástupce stává jedním z nejdiskutovanějších témat filmového světa, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Friedrich Merz

Volby v Německu 2025 sleduje celá Evropa. Svět se za poslední týdny radikálně změnil

Němečtí voliči dnes vyrazili k volbám, ale svět, ve kterém se volební kampaň rozběhla před několika týdny, se od té doby zásadně změnil. Německo, třetí největší ekonomika světa a nejlidnatější země Evropské unie, se nachází na křižovatce, kdy se musí vypořádat s rozpadáním transatlantické aliance pod vedením Donalda Trumpa, novými hrozbami pro evropskou bezpečnost a s ekonomickým modelem, který se ocitá v krizi.