Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turistka objevila vzácnou minci s císařem Augustem, poctivě ji odevzdala úřadům

Antické ruiny, ilustrační fotografie
Antické ruiny, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Jeruzalém - Izraelská turistka našla ve východní Galileji zlatou minci s portrétem římského císaře Augusta. Jedná se teprve o druhou nalezenou minci tohoto druhu.

Vzácný nález se podařil Laurii Rimonové z kibucu Kfar Blum. Se skupinou dalších turistů se vydala k archeologickému nalezišti v Galileji a cestou si všimla mince, která se zablyštěla v trávě. "Nebylo snadné tu minci odevzdat," přiznala Rimonová. Úřad jí ale jako útěchu udělí děkovný certifikát.

Augustus vládl Římu od roku 27 před naším letopočtem od roku 14 našeho letopočtu. Mince je z pamětní série ražené ke konci vlády císaře Trajána (98 - 117). Věnoval ji památce svých předchůdců.

"Na rubové straně mince jsou symboly římských legií a Trajánovo jméno. Na líci není Trajánova hlava, jak by se dalo čekat, ale portrét císaře Augusta," sdělil numismatik Danny Syon.

"Možná to dokládá přítomnost římské armády v této oblasti před 2000 lety, zřejmě v souvislosti s aktivitami stoupenců Bar Kochby v Galileji. Je ale velmi těžké určit to na základně nálezu jediné mince," odpověděl kurátor oddělení mincí v úřadě pro památky Donald Ariel na otázku, jak se mince dostala do Galileje.

Ariel také řekl, že z historických pramenů z té doby vyplývá, že "někteří římští vojáci dostávali vysoký žold v podobě tří zlatých mincí denně, což byl ekvivalent 75 stříbrných". "Protože měly vysokou cenu, nemohly vojáci za zlaté mince nakupovat na trhu, jelikož obchodníci za ně neměli dost drobných," vysvětlil Ariel.

Témata:  Izrael archeologie mince

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 15:04

Ruská propaganda padělala obálku týdeníku "The Economist" o začátku třetí světové války

Ruští propagandisté vytvořili falešnou obálku známého britského časopisu s cílem šířit jaderné hrozby, které měly zasáhnout západní veřejnost.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy