Brusel/Londýn - Bývalá eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová dnes prohlásila, že Británie musí po referendu opustit Evropskou unii co nejdříve. Jednání o vystoupení Británie z unie povede pověřené grémium, patrně Evropská komise. Poté, co dohodu o vystoupení země z EU schválí Evropský parlament, ji následně ratifikují unijní státy.
"Úspěšný rozvod je lepší, než zkažené manželství," uvedla lucemburská politička Redingová, která byla členkou Evropské komise v letech 1999 až 2014. "Teď, když Britové učinili svrchované rozhodnutí (evropskou) rodinu opustit, musejí odejít co nejdříve to půjde. Možnost polovičního členství neexistuje," dodala.
Vystoupení z Evropské unie řeší článek 50 lisabonské smlouvy. Členský stát, který se rozhodne vystoupit, musí oznámit svůj záměr Evropské radě. S ohledem na její pokyny EU sjedná a uzavře s tímto státem dohodu o podmínkách jeho vystoupení, s přihlédnutím k rámci jeho budoucích vztahů s unií. Spuštění procesu podle článku 50 může britský premiér David Cameron uskutečnit na summitu v Bruselu, který se koná 28. a 29. června.
Podle článku 50 by obě strany měly mít dva roky na jednání o desítkách smluv, jichž je Británie jako člen EU součástí. Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska však bude ke splnění všech náležitostí potřeba alespoň sedmi let. K prodloužení lhůty je ale potřeba souhlas všech členských států.
Nutné je vyřešit také otázky, jak bude Británie vyjednávat v přechodném období na ministerských radách nebo vrcholných schůzkách EU, co se stane s britským předsednictvím v roce 2017, případně co bude s britskými europoslanci či zaměstnanci unijního aparátu.
Článek 50 unijní smlouvy obsahuje také připomínku, že pokud se země po odchodu znovu pokusí vstoupit, platí pro ni stejné podmínky jako pro každý jiný evropský stát, který o členství v EU požádá.
Britové se rozhodli pro vystoupení z Evropské unie, protože jim vadilo, jak zemi vedly poslední pravicové vlády. Televizi BBC to dnes řekl šéf nejsilnější opoziční strany Jeremy Corbyn. Lídr labouristů prohlásil, že se zvláště obyvatelé chudších oblastí země cítili "zrazeni a odstrčeni". Konzervativci vládnou Británii, ať již samostatně či v koalici, od roku 2010.
"Obyvatelé mnoha lokalit jsou unaveni škrty... a jsou hodně naštvaní ze způsobu, kterým byli zrazeni a odstrčeni minulými vládami ve velmi chudých oblastech země," řekl Corbyn.
Témata: Velká Británie, Brexit, EU
Související
26. listopadu 2024 15:15
25. listopadu 2024 20:02
25. listopadu 2024 14:08
24. listopadu 2024 11:29
24. listopadu 2024 10:48
22. listopadu 2024 12:55