Moskva - Moskva si podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova přeje, aby EU zůstala mocnou hospodářskou silou, která je prosperující, stabilní a předvídatelná.
"Máme docela komplikované vztahy s Velkou Británií. Doufáme, že vzhledem k novým skutečnostem tam převládne pochopení nutnosti dobrých styků s naší zemí," prohlásil mluvčí. Kreml si od odchodu Británie z Evropské unie neslibuje oslabení protiruských sankcí, zavedených předloni po ruské anexi ukrajinského Krymu, uvedl dále Peskov.
Šéfka horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková považuje rozhodnutí britských občanů za znepokojivý projev procesů, jimiž Evropa prochází. "Všichni ctíme volbu obyvatel této země, ale jde o znepokojivý signál, že Evropa prochází složitými a rozporuplnými procesy," uvedla Matvijenková.
Její kolegové z dolní parlamentní komory soudí, že po brexitu je rozpad EU reálnější. "Je to očekávaný důsledek politiky bruselské byrokracie," napsal na facebooku místopředseda Státní dumy Sergej Železňak.
Podle nacionalistického poslance Leonida Sluckého se EU "z hospodářského spolku stala absolutně politizovaným blokem, který jedná výhradně v zájmu Washingtonu". Sluckij očekává, že za Británií negativní názor na EU vysloví občané Itálie, Nizozemska a Francie.
Rusko čeká omezené dopady brexitu na svou ekonomiku
Ruský ministr financí Anton Siluanov podle agentury TASS soudí, že brexit způsobí další pád cen ropy na mezinárodních trzích, oslabí rubl a rozkolísá finanční trhy. "Jsou to nepříjemné události. Tato nestabilita je ale řádově menší než ta, kterou jsme dříve prošli," uvedl ministr s odkazem na loňský a letošní dopad západních sankcí a dramatického propadu kurzu rublu. "Brexit vnitřní hospodářskou dynamiku (Ruska) oslabí jen v omezené míře," konstatoval Siluanov.
"Úkolem ruské hospodářské politiky je, abychom byli připraveni na negativní scénáře v globálním ekonomickém vývoji," řekl Siluanov. "Pro Rusko znamená (brexit) především pokles cen ropy, oslabování kurzu rublu a zvýšenou kolísavost na finančních trzích," upozornil. "Tato kolísavost je ale menší než ta, se kterou už máme zkušenosti. Vliv na dynamiku domácí ekonomiky tak bude omezený," dodal.
Světové ceny ropy se dnes v reakci na výsledek britského referenda propadly o více než šest procent a vrátily se hluboko pod hranici 50 dolarů za barel. Ceny ropy se již delší dobu nacházejí hluboko pod úrovněmi z poloviny roku 2014, kdy se severomořská ropa Brent prodávala za zhruba 115 dolarů za barel. V loňském roce se hrubý domácí produkt (HDP) Ruska podle tamního statistického úřadu propadl o 3,7 procenta. Zaznamenal tak nejvýraznější pokles od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize.
Související
26. listopadu 2024 9:10
25. listopadu 2024 11:00
24. listopadu 2024 15:45
24. listopadu 2024 11:29
23. listopadu 2024 15:04
23. listopadu 2024 9:50