Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Italové mají strach z uprchlíků, pobřežní stráž zvyšuje kontroly

Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky
Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky
Foto: Amnesty International

Bari – Hoteliéři v jihovýchodní části Itálie - Apulii mají strach z potenciálního nárůstu počtu uprchlíků. Ten by podle nich mohl nastat v důsledku zavření takzvané balkánské trasy, kterou až do nedávna migranti hojně využívali. Místní se teď obávají, že uprchlíci poškodí životně důležitý cestovní ruch v oblasti.

Obavy obyvatel Apulie podle italské verze serveru The Local rozdmýchal krajský hejtman Michele Emiliano, který minulý týden oznámil, že by tento rok mohlo v důsledku uzavření balkánské cesty do oblasti přijít až 150 tisíc migrantů.

V důsledku toho by migranti mohli vydat z Albánie, která sousedí s Řeckem, před Otranský průliv přímo do Apulie. Pobřežní stráž v regionu je už v pohotovosti od chvíle, kdy bylo oznámeno, že Srbsko a Makedonie uzavřou hranice.

Italské úřady se obávají opakování situace z roku 1991, kdy se stejnou cestou po pádu komunismu vydaly tisíce albánských uprchlíků. Italové už proto poslali do Albánie policisty, kteří mají posílit pohraniční kontroly.

„V tuto chvíli je situace klidná, ale když naroste do významných rozměrů, vážně to zasáhne náš cestovní ruch," uvedl prezident italského sdružení hotelů v provincii Bari Francesco Caizzi. Provozovatelé ubytovacích zařízení podle něj stále hlasitěji vyjadřují své obavy.

I když zatím nebylo hlášeno, že by vývoj v uprchlické krizi nějak ovlivnil rezervace, varoval zástupce hoteliérů, že region musí být připraven. „Odvětví cestovního ruchu je silně ovlivněno určitými vlivy – stačí se podívat, co se stalo v Lampeduse, kde byl cestovní ruch vážně narušen, protože se ostrov stal místem, kde byly tisíce migrantů," připomněl Caizzi.

Ministr vnitra Angelino Alfano jejich obavy uklidňuje, minulý týden uvedl, že neexistuje žádný důkaz, alespoň zatím, že by měl do Apulie dorazit větší počet uprchlíků. Lidé z regionu také mírní obavy a poukazují na to, že Apulie, jejíž pobřeží dlouhé asi 800 kilometrů, je více než dobře vybavena na to, aby se s případným velkým počtem uprchlíků dokázala vypořádat.

„Už jsem to řekl několikrát – uprchlické 'pozdvižení' se nekoná," uklidňuje Italy Mauro Della Valle, prezident sdružení plážových středisek. „Uprchlický fenomén také není pro Apulii nový – děje se to už léta. Nemůžeme se srovnávat s Lampedusou, která je malá. Apulie má dlouhé pobřeží," dodal.

Della Valle dodal, že města a primátoři se připravují na jakékoli zvýšení počtu příchozích a proto jsou v celém regionu budovány přístřešky. V přístavu Taranta byl také založen hotspot, který by měl zrychlit případné zpracovávání žádostí uprchlíků. „Jedná se o humanitární krizi, a budeme reagovat tak, jak jsme vždy reagovali - tím, že je uvítáme. Kromě toho, uprchlíci tady zůstat nechtějí, chtějí se přesunout na sever Evropy," uvedl Della Valle.

Situaci by pak mohly zkomplikovat kontroly, které na hranicích provádí Německo a Rakousko. Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz už v neděli vyzval k dalším hraničním kontrolám Uvedl, že chce uprchlíkům zablokovat také italskou středomořskou cestu vedoucí do Rakouska.

Doposud mířila hlavní cesta pro uprchlíky jdoucí do Itálie přes Sicílii. Osmdesát procent z 153.000 migrantů, kteří přijeli do Itálie v roce 2015 a kteří přistáli na Sicílii, přišlo z Libye a Egypta.

Témata:  Itálie uprchlíci

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 13:40

Mrazivé počasí se v Česku zdrží: Zimní kabáty neodkládejte, přituhne

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek vydal dvě výstrahy před projevy zimního počasí, které jsou očekávány v následujících hodinách a dnech. Na většině území má v noci opět mrznout, na horách pak bude vydatně sněžit.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy