Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co s Uníí po brexitu? Německý vícekancléř má návrh

Sídlo EU
Sídlo EU
Foto: Pixabay

Berlín - V Německu se bouřlivě diskutuje o budoucí podobě Evropské unie. Například vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel je pro zeštíhlení Evropské komise. Změn by ale mělo být víc.

"Pokud jde o rozpočet EU, je třeba prověřit, zda je systém stále ještě správný, když 40 procent prostředků směřuje na zemědělskou politiku, zatímco na výzkum, inovace nebo vzdělávání je k dispozici méně peněz," uvedl šéf Sociálnědemokratické strany (SPD) Gabriel v rozhovoru, který poskytl listu Neue Osnabrücker Zeitung.

"Skutečností je, že lidé v dobách světových krizí očekávají společnou bezpečnostní a zahraniční politiku. Cílem musí být společná evropská armáda. Je přece nesmysl, aby si každý stát držel stejné kapacity," poznamenal německý politik.

"A Evropa, ve které se musí prosazovat 27 komisařů, nedává žádný smysl. I tady je na místě racionalizace," dodal vicekancléř.

Gabriel je přesvědčený, že brexit unii neohrozil. Podle něj se Británie dokonce během několika desetiletí může vrátit, zejména vzhledem k tomu, že se většina mladých voličů vyslovila pro setrvání v EU. "Jsem si jistý, že z historického hlediska jde spíše jen o epizodu než o epochu," poznamenal vicekancléř.

Témata:  Německo Sigmar Gabriel EU

Aktuálně se děje

7. srpna 2026 11:20

Třetí řada Zrádců se blíží. Co vše o ní zatím víme?

Úspěšná detektivní reality show Zrádci se na televizní obrazovky vrátí již letos v září, kdy televize Prima odstartuje její očekávanou třetí řadu. Přesné datum sice ještě nebylo oficiálně zveřejněno, ale premiérové díly se budou objevovat nejprve na placené streamovací službě prima+ a s týdenním zpožděním pak také v klasickém televizním vysílání. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy