Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Muslimové nás ohrožují, myslí si většina Evropy. Průzkum ukázal propast mezi vládami a občany

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Budapešť – Mezi nově příchozími do Evropy jsou také statisíce muslimů. Jak ukázal průzkum provedený maďarským think-tankem Szazadveg Foundation, právě z vyznavačů islámu mají Evropané strach a považují je za hrozbu pro kontinent.

Průzkum byl proveden už v dubnu a zapojilo se do něj 1000 lidí z každé členské země Evropské unie. Výsledek však byl zveřejněn až teď – po britském referendu. Výzkumná zpráva podle serveru Breitbart poukazuje na to, že Evropané jsou hluboce nespokojeni s migrací a s tím, jak se ke krizi staví EU.

V materiálu se třeba píše, že většina občanů EU věří, že „imigrační vlna zvyšuje riziko terorismu, počet trestných činů a vystavuje riziku kulturní integritu jednotlivých zemí, které jsou migrací ovlivněny".

Podle celounijní studie se 70 procent Evropanů domnívá, že muslimská migrace představuje vážnou hrozbu pro kontinent, zatímco 86 procent se obává, že v jejich zemi pravděpodobně dojde k teroristickému útoku.

84 procent respondentů uvedlo, že je znepokojeno úrovní nelegálního přistěhovalectví do Evropy a 63 procent se obává, že by velká imigrace mohla změnit kulturu jejich země. Na otázku, zda je „rychlý růst populace muslimů" hrozbou pro Evropu, 70 procent odpovědělo „ano". Značná většina v každé ze 28 zemí považuje islám za hrozbu pro svou zemi, v zemích východní Evropy mělo tento pocit více než 80 procent populace.

Většina dotazovaných uvedla, že by volila setrvání v EU, pokud by si mohli vybrat. Průzkum však ukázal obrovskou nespokojenost s přístupem EU k migraci.

I přes opakované naléhání ze strany evropských představitelů, že zdi nebo ploty jsou neefektivní způsob, jak kontrolovat migraci, má třeba Maďarsko s touto strategií úspěch - a zdá se, že si toho všimli i lidé v Evropě. Asi 83 procent Evropanů uvedlo, že chtějí, aby EU udělala více pro zajištění své vnější hranice, 77 procent si myslí, že se blok k uprchlické krizi staví naprosto špatně.

Výsledky této studie ukazují, že „rozdíl mezi vládnoucí elitou a obyčejnými lidmi nikdy nebyl tak velký," říká Andras Lánczi, profesor Univerzity Corvinus v Budapešti a jeden z výzkumníků.

Témata:  Islám muslimové uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

12:14

Odešel skvělý chlap, co si na nic nehrál. Česko se rozloučilo s Aloisem Švehlíkem (†85)

Česko se ve středu rozloučilo s respektovaným hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let. Smuteční obřad se za velké účasti hereckých kolegů uskutečnil před polednem v historické budově Národního divadla. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Donald Trump

Trump uvalil na čínské zboží clo 245 %

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.