Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump řekl další kontroverzní výrok: Svět by byl lepší, kdyby žili diktátoři jako Husajn

Donald Tump
Donald Tump
Foto: Facebook

Washington - Republikánský kandidát na post prezidenta USA Donald Trump, který kritizuje současnou zahraniční politiku Baracka Obamy, přišel s dalším kontroverzním výrokem. Svět by byl podle něj o 100 procent lepší, kdyby diktátoři jako Saddám Husajn či libyjský Muammar Kaddáfí zůstali u moci.

Trumpovy projevy ohledně zahraniční politiky často vyvolávají rozpaky i uvnitř Republikánské strany. Trump například prohlásil, že Spojené státy se ve světě příliš angažují a že to pro ně není výhodné. Zpochybnil také roli NATO.

"Saddám Husajn byl zlý hoch, že? Ovšem víte, co dělal dobře? Zabíjel teroristy. To dělal tuze dobře," prohlásil podle AP Trump v projevu v úterý večer na předvolebním shromáždění v Raleighu ve státě Severní Karolína. Zdůraznil, že irácký diktátor s teroristy neprobíral jejich práva, nebavil se s nimi, prostě s nimi zatočil.

Saddám Husajn Iráku vládl železnou rukou od roku 1979 až do americké invaze v březnu 2003, kdy byl uvězněn a poté 30. prosince 2006 popraven. Jeho syny Udaje a Kusaje zabila americká armáda v červenci 2003. Američany podporovaná současná irácká vláda čelí léta terorismu islámských radikálů, především ze strany organizace Islámský stát.

Témata:  Donald Trump Saddám Husajn Muammar Kaddáfí

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 8:23

Den matek je tady. Tipy na dárky na poslední chvíli, které potěší

Dnes slavíme Den matek – svátek, který připomíná vděčnost, lásku a úctu k ženám, které nám daly život. Pokud jste na něj letos zapomněli nebo jednoduše nestihli pořídit dárek včas, nezoufejte. I na poslední chvíli se dají pořídit pozornosti, které potěší a udělají radost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.