reklama

Počet nově infikovaných osob v pevninské Číně se v neděli zvýšil poté, co v sobotu tempo nárůstu zpomalilo poprvé od 1. února, poznamenala v noci na dnešek agentura Reuters.

Nové oběti jsou v drtivé většině hlášeny z centrální provincie Chu-pej, která je ohniskem epidemie. V neděli nově evidovala 91 mrtvých, z toho 73 ve svém hlavním městě Wu-chanu. Nebezpečný koronavirus si tak v provincii Chu-pej vyžádal už 871 životů. Tamní úřady hlásí rovněž 2618 nových případů onemocnění. Dohromady jich tak provincie má už 29.631.

Mezi lidmi, kteří v Číně zemřeli na koronavirus, jsou i dva cizinci - Američan a Japonec. Celkem se koronavirem v Číně nakazilo 27 cizinců, informovalo dnes čínské ministerstvo zahraničí. Tři infikovaní cizinci se již zotavili a byli propuštěni z nemocnice, dodal mluvčí ministerstva Keng Šuang.

Koronavirus vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním), pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Podle dosavadních informací odborníků umírají na virus převážně senioři a lidé s podlomeným zdravím. Nemoci podlehne odhadem přes dvě procenta nakažených.

Po novoročních svátcích, prodloužených kvůli epidemii o deset dnů, se ode dneška lidé v Číně postupně vracejí k běžnému životu. Mnoho továren, obchodů a škol ale zůstává zavřených.

Některé firmy sice obnovily provoz, ovšem vyzvaly zaměstnance, aby necestovali do práce hromadnou dopravu a využili místo toho kola či taxíky. Zaměstnanci mají také nařízeno nosit ochranné roušky, v některých podnicích zůstaly uzavřené kantýny.

Nákaza se v menší míře dosud rozšířila do dalších téměř tří desítek zemí, úmrtí mimo pevninskou Čínu ale potvrdily zatím jen Filipíny a Hongkong. V počtu obětí už o víkendu nový koronavirus překonal epidemii SARS (syndrom náhlého selhání dýchání), při které v letech 2002 až 2003 zemřelo ve světě 774 lidí.

reklama