Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Budou se lidé bát jezdit do zahraničí? Fakta jsou jasné, upozorňuje deník

Paříž, ilustrační foto
Paříž, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Londýn/Paříž – Včera ve francouzském Nise došlo k brutálnímu teroristickému útoku, který si vyžádal přes 80 obětí na životech. Již nyní se spekuluje o tom, jak velký dopad bude tento útok mít na turismus. Na toto téma se zaměřil i britský deník The Telegraph.

Cíl byl pečlivě vybrán

Deník podotýká, že ačkoliv zatím konkrétní detaily ohledně obětí včerejšího teroristického útoku v Nise nejsou známy, zřejmě se bude jednat jak o místní obyvatele, tak i o mnoho zahraničních turistů.

„Šlo o pečlivě vybraný cíl – slavnosti na Den dobytí Bastilly jsou národní oslavou svobody, které přitahují turisty z celého světa. Pachatel tak mohl chtít udeřit proti francouzskému pocitu svobody a demokracie, ale mohl také spoléhat na to, že zároveň zabije hodně nevinných obětí z dalších zemí, čímž přitáhne pozornost mezinárodních médií,“ vysvětluje.

Cílem také podle deníku nejspíše byla francouzská ekonomika, jelikož po tomto útoku zcela jistě utrpí francouzský turistický sektor. Anglická promenáda, na které k útoku došlo, patří mezi oblíbená turistická místa.

Další z mnoha útoků

Deník připomíná, že během posledních 18 měsíců došlo k celé řadě podobných teroristických útoků, přičemž téměř všechny se soustředily buď na přepravní infrastrukturu, nebo na místa a události, které přitahují velké množství turistů.

„Je pravda, že hromadná střelba ve Spojených státech byla většinou cílená na místní obyvatele a že hrůzy v Paříži se minulý rok v listopadu také soustředily spíše na místní cíle a události. Ale během masakru v Bataclanu několik turistů zemřelo a od té doby proběhly také letos v březnu brutální bombové útoky na bruselském letišti a v metru a minulý měsíc také útoky na letiště v Istanbulu,“ podotýká.

Připomíná také teroristické útoky minulý rok v Bankoku, Tunisku a pokus o teroristický útok třemi sebevražednými atentátníky v egyptském Luxoru, který se ale tamějším bezpečnostním složkám podařilo překazit.

„Jak moc velké starosti bychom si měli dělat? Nejdříve je důležité, abychom věci dali do kontextu. Rozhodně jde o strašlivý a brutální sled událostí, který vede k vystřízlivění. Ale útoky na turisty mají dlouhou historii,“ vysvětluje deník.

Terorismus nás nezastaví

Připomíná například rok 1993 a bombové útoky v blízkosti egyptského muzea v Káhiře, zastřelení 62 lidí, z toho 58 turistů, v luxorském Dér el-Bahrí v roce 1997 a dvojitý bombový útok na turistický noční klub v Bali, při kterém v roce 2002 zemřelo 202 lidí. „A ten seznam pokračuje,“ zdůrazňuje.

„Asi si říkáte, že takový seznam vám zrovna klid nepřinese. Ale celkový počet turistů a cestovatelů, kteří byli teroristy zabiti – méně než 500 za posledních 30 let – je jen malým zlomkem těch bilionů lidí, kteří v tomto období cestovali bezpečně.“

„Upřímně řečeno, dnes je riziko toho, že se stanete obětí teroristického útoku, asi stejně velké v Londýně, Manchesteru nebo Glasgow, jako je při cestě do většiny jiných částí světa. Samozřejmě jsou některá místa, kde je v současnosti hrozba tak velká, že by bylo hloupé riskovat a jezdit tam,“ uvádí dále deník a vysvětluje, že v takových případech jsou ale o tomto nebezpečí lidé informováni příslušnými úřady.

Na závěr dodává, že útoky na turisty jsou velmi brutální, ale efektivní strategií, která zajišťuje velkou mediální pozornost i ekonomické a politické škody. „Teroristé si tohle uvědomují. A zdá se, že toho zneužívají čím dál tím více. Ale historie nám říká, že ačkoliv určitě mohou způsobit okamžité zděšení a obrovské utrpení pro jednotlivce, naši touhu vyrazit ven a vidět svět neporazí,“ uzavírá.

Témata:  Francie turistika

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.