Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pohotovost v Rusku: Situace v okolních zemích je znepokojující, Kreml přijímá opatření

Ruská vlajka
Ruská vlajka
Foto: Pixabay

Moskva - Pokus o puč v Turecku, střelba v kazašském Almaty a v arménské metropoli Jerevanu. Dění v blízkosti hranic Ruska vážně znepokojují Kreml, který je tak nucen přijímat "příslušná opatření".

"Tento neklid nedaleko od našich hranic nás samozřejmě znepokojuje," řekl prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. "S přihlédnutím k informacím, které dostáváme, přijímáme příslušná opatření," uvedl bez dalšího upřesnění. "Byli bychom rádi, kdybychom za našimi hranicemi měli prosperující, stabilní a předvídatelné sousedy," konstatoval mluvčí Kremlu.

Rusko počítá Kazachstán a Arménii mezi své nejbližší spojence, s nimiž ho spojují politické a hospodářské vazby v rámci takzvané Euroasijské hospodářské unie (EAHU). Společenství inspirované Moskvou se má stát východní obdobou Evropské unie.

 

Bělorusko, které je dalším členem EAHU a blízkým spojencem Moskvy, dnes v reakci na vývoj v Turecku, Kazachstánu a Arménii "aktivizovalo" tajné služby. Příslušný příkaz podle agentury BelaPAN vydal prezident země Alexandr Lukašenko. Místní kontrarozvědka KGB by podle hlavy státu měla zajistit "zachování klidu a míru v zemi v situaci, kdy je vývoj ve světě velmi vážný".

 

Kyrgyzstán dnes v reakci na střelbu v Almaty uzavřel hranice s Kazachstánem. Nespecifikovaná preventivní opatření rovněž podle ruských médií přijaly vlády Uzbekistánu a Tádžikistánu.

Témata:  Rusko Bělorusko vojenský převrat v Turecku

Související

Aktuálně se děje

18. dubna 2025 21:30

Drama ve druhém finále extraligy: Pardubice přetlačily Kometu a srovnaly sérii 1:1

Dynamo Pardubice zvládlo druhé finále Tipsport extraligy a po výhře 2:1 nad Kometou Brno srovnaly sérii na 1:1. O triumfu rozhodly dvě rychlé branky ve druhé třetině, série nyní pokračuje v Brně.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy