Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Terorista z Nice útok plánoval více než rok dopředu, měl mít čtyři společníky

Náklaďák vjel do davu lidí v Nice, nejméně 70 mrtvých a sto zraněných (14.7.2016)
Náklaďák vjel do davu lidí v Nice, nejméně 70 mrtvých a sto zraněných (14.7.2016)
Foto: CNN

Paříž - Mohamed Lahouaiej Bouhlel, útočník z Nice, se na svůj čin připravoval několik měsíců. Podle vyšetřovatelů navíc nebyl sám, při přípravě útoku měl mít čtyři společníky.

Útočník, který před týdnem v Nice najel nákladním vozem do davu a zabil 84 lidí, měl společníky a teroristický čin připravoval déme než rok. Na tiskové konferenci to dnes podle agentur AFP a Reuters řekl francouzský prokurátor François Molins.

Podle něj policie zadržela pět osob, které podezřívá z terorismu. Ve sklepě jednoho z nich policie objevila útočnou pušku kalašnikov.

Podle Molinse nová fakta odhalila analýza útočníkova telefonu, v němž byly nalezeny příslušné fotografie a výsledky vyhledávání na internetu. Atentátník v uplynulém roce téměř 1300krát telefonoval s jedním z pětice zadržených.

V telefonu útočníka se také našla textová zpráva od tohoto člověka se zněním „Nejsem Charlie, jsem rád, že se Alláhovi vojáci vrátili, aby dokončili práci." Věta „Jsem Charlie" (Je suis Charlie) byla hojně užívaná po loňském teroristickém útoku na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo.

Témata:  policie Francie teroristický útok ve Francii: nákladní auto najelo do davu

Související

Aktuálně se děje

20. května 2025 11:05

Nepříjemné vysvědčení pro Lucii Vondráčkovou. Tomáš Plekanec to řekl jasně

Lucii Vondráčkové vystavil bývalý manžel nepříjemné vysvědčení. Tomáš Plekanec narazil na problém u dětí, které má se slavnou herečkou a zpěvačkou. Podle jeho názoru tráví moc času na mobilech. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?