Berlín/Londýn – Evropa se opět otřásla krvavým útokem. Včera večer 18letý muž zabil včetně sebe 10 lidí, mnoho dalších zranil. Britský deník The Telegraph ale upozorňuje, že útoky v Německu příliš velkým překvapením nejsou.
Němci se útoků obávali
Deník uvádí, že jen několik hodin před střelbou v Mnichově, při kterém střelec zabil devět lidí a sebe, byla zveřejněna anketa, ze které vyplynulo, že se více než tři čtvrtiny Němců obávají teroristických útoků. To je značný nárůst oproti průzkumu, který byl zveřejněn jen před dvěma týdny.
„Hrůza útoku nákladním vozem v Nice, které leží v sousední Francii, spolu s útokem sekerou žadatelem o azyl ve vlaku tento týden, kterého k akci zjevně dohnala propaganda Islámského státu, vedly v zemi k nárůstu obav," vysvětluje deník.
Podle deníku má Německo mnoho společného s Francií a Belgií, kde v poslední době k útokům došlo. Jedná se o stát s velkou plochou otevřených hranic, mnoho lidí z Německa také podobně jako z Francie a Belgie odešlo do Iráku nebo Sýrie bojovat po boku teroristů. Podle posledních odhadů jich z Německa odešlo více než 700.
Přispěli k situaci uprchlíci?
Deník také připomíná, že minulý týden německé ministerstvo spravedlnosti přiznalo, že je „v souvislosti se syrskou občanskou válkou kvůli jejich členství nebo podpoře teroristické organizaci" vyšetřováno více než 180 lidí.
Pozornost džihádistických skupin na sebe Německo přitáhlo také svými aktivitami během posledních 15 let v rámci války proti terorismu. „Země stále má jednotky v Afghánistánu – během posledního desetiletí jich nasadila tisíce. Nyní také hraje vedoucí roli ve výcviku kurdských jednotek pro boj proti Islámskému státu (IS) v severním Iráku," vysvětluje deník.
Svou roli ale také podle něj sehrál i fakt, že německá kancléřka Angela Merkelová do země během posledních 18 měsíců „vpustila stovky tisíc uprchlíků a migrantů ze Sýrie a Iráku, což vedlo k obavám, že toho džihádistické organizace mohly využít jako zástěrky k dostání se do země".
Útoky mohly přijít již dříve
Německo ale má zkušenosti s islamistickým terorismem i z doby před vypuknutím krize ohledně teroristické skupiny Islámský stát. Jak deník připomíná, v 90. letech minulého století se v Hamburku vytvořila skupina radikálních blízkovýchodních teroristů, ze kterých vzešli tři z únosců teroristických útoků 11. září.
K teroristickým útokům mělo dojít také minulý měsíc, kdy čtyři lidé s možnými vazbami na IS plánovali bombové útoky v německém Düsseldorfu. Podle vyšetřovatelů chtěli teroristé poslat dva sebevražedné atentátníky na ulici Heinrich-Heine-Allee, zatímco by další útočníci střelbou a dalšími výbušninami zabili co nejvíce lidí.
Minulý rok pak měli agenti zpravodajských služeb překazit útok třemi bombami na fotbalovém stadionu v Hanoveru. Na závěr ale deník upozorňuje, že možné násilí nemusí vzejít jen ze strany teroristických skupin.
„Bez ohledu na všechen ten strach z islamistického terorismu vedlo sociální napětí způsobené přílivem velkého množství uprchlíků do země k prudkému nárůstu popularity extrémních a někdy násilných krajně pravicových skupin," dodává a připomíná, že pátek byl dnem pátého výročí útoků Anderse Breivika v Norsku. Právě tento čin podle posledních informací střelce z Mnichova inspiroval.
Témata: Německo, střelba v Mnichově
Související
15. ledna 2025 13:34
6. ledna 2025 12:56
3. ledna 2025 18:42
1. ledna 2025 11:58
31. prosince 2024 20:59
22. prosince 2024 22:09