Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Aktuální bilance pandemie ve světě. Kolik obětí si už koronavirus vyžádal?

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Nákaza koronavirem se od začátku pandemie prokázala po celém světě již u více než 80 milionů lidí. Vyplývá to z dat americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která šíření nemoci monitoruje. Zemřelých s covidem-19 evidují státy dohromady přes 1,75 milionu.

Řada míst na světě nyní zažívá dosud nejhorší fázi pandemie a experti varují, že především severní polokouli čeká ještě několik těžkých měsíců. Nadějí jsou nové vakcíny proti covidu-19, jejichž nouzové nasazení nyní postupně schvalují jednotlivé státy. Některé země už očkování odstartovaly.

Největší celkový počet pozitivních testů i zemřelých na covid-19 nadále podle JHU evidují Spojené státy, kde se koronavirus prokázal již u téměř 18,8 milionů lidí a 330.500 osob tam zemřelo v souvislosti s covidem-19. Následuje Indie s bezmála 10,2 miliony infekcí a Brazílie, která dosud eviduje 7,45 milionu nakažených. V Brazílii však úřady evidují větší počet zemřelých než v Indii, a to 190.000 oproti 147.000.

Odborníci však upozorňují, že celkové počty nakažených a zemřelých jsou ve skutečnosti výrazně vyšší, řadu případů infekce a úmrtí se totiž nepodaří úřadům zaznamenat.

Řada evropských zemí dnes ohlásila nižší denní přírůstky nakažených i zemřelých, než je jejich klouzavý sedmidenní průměr. Pokles by však mohl být způsoben omezenou činností laboratoří a úřadů přes vánoční svátky.

Francie například zaznamenala jen lehce přes 3000 nově nakažených, ačkoliv v týdnu měla i přes 20.000. V zemi však poprvé po šesti dnech znovu stoupl počet hospitalizovaných s těžkým průběhem covidu-19 a po pěti dnech je na vzestupu také počet pacientů na jednotkách intenzivní péče. Francie je podle JHU zemí s pátým největším počtem celkově prokázaných infekcí na světě, dosud jich ohlásila 2,6 milionu. S covidem-19 tam zemřelo celkem 62.500 osob.

Itálie rovněž zaznamenala výrazný pokles nových případů, podle tamních úřadů tam však také v posledním dni laboratoře zpracovaly téměř dvakrát méně vzorků, než je obvyklé. Mírně však klesl počet hospitalizovaných osob, lidí na JIP je v podstatě stejně. Itálie byla první zasaženou zemí v Evropě, k dnešnímu dni eviduje stále nejvíce zemřelých s covidem-19 na kontinentu, a to 71.600.

Turecko ohlásilo dalších 254 úmrtí s covidem-19 za posledních 24 hodin, což je podobně jako v posledních několika dnech. Již třetí den tam však klesá denní počet nově infikovaných, který v pátek činil 15.118 případů. Ještě před týdnem přitom úřady hlásily přes 22.000 nakažených denně.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 USA Francie

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 21:02

Princezna Kate a její odvážný comeback. Tímhle potvrdila status ikony

Princezna z Walesu, Kate Middleton, opět dokazuje, že je nejen ikonou elegance, ale i módní průkopnicí. Během nedávné návštěvy Lake District, kde se setkala se skauty, zaujala svým outfitem, který kombinoval pohodlí s nostalgií. Největší pozornost však upoutal její zelený tvídový klobouk typu "baker boy", který byl populární v 90. letech a na počátku 21. století.

Zdroj: Martin Šnajdr

Další zprávy

Donald Trump

Trumpa už se bojí i Světová banka. Více, než extrémního počasí

Světová banka mírní svou dříve hlasitou podporu klimatických opatření v době, kdy administrativa prezidenta Donalda Trumpa zvažuje omezení podpory mezinárodních organizací a financování klimatických programů. Ačkoliv klimatické financování tvoří 45 % ročního objemu půjček banky, mnohem více teď stojí o to, aby si zachovala podporu USA.