Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Aktuální bilance pandemie ve světě. Kolik obětí si už koronavirus vyžádal?

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Nákaza koronavirem se od začátku pandemie prokázala po celém světě již u více než 80 milionů lidí. Vyplývá to z dat americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která šíření nemoci monitoruje. Zemřelých s covidem-19 evidují státy dohromady přes 1,75 milionu.

Řada míst na světě nyní zažívá dosud nejhorší fázi pandemie a experti varují, že především severní polokouli čeká ještě několik těžkých měsíců. Nadějí jsou nové vakcíny proti covidu-19, jejichž nouzové nasazení nyní postupně schvalují jednotlivé státy. Některé země už očkování odstartovaly.

Největší celkový počet pozitivních testů i zemřelých na covid-19 nadále podle JHU evidují Spojené státy, kde se koronavirus prokázal již u téměř 18,8 milionů lidí a 330.500 osob tam zemřelo v souvislosti s covidem-19. Následuje Indie s bezmála 10,2 miliony infekcí a Brazílie, která dosud eviduje 7,45 milionu nakažených. V Brazílii však úřady evidují větší počet zemřelých než v Indii, a to 190.000 oproti 147.000.

Odborníci však upozorňují, že celkové počty nakažených a zemřelých jsou ve skutečnosti výrazně vyšší, řadu případů infekce a úmrtí se totiž nepodaří úřadům zaznamenat.

Řada evropských zemí dnes ohlásila nižší denní přírůstky nakažených i zemřelých, než je jejich klouzavý sedmidenní průměr. Pokles by však mohl být způsoben omezenou činností laboratoří a úřadů přes vánoční svátky.

Francie například zaznamenala jen lehce přes 3000 nově nakažených, ačkoliv v týdnu měla i přes 20.000. V zemi však poprvé po šesti dnech znovu stoupl počet hospitalizovaných s těžkým průběhem covidu-19 a po pěti dnech je na vzestupu také počet pacientů na jednotkách intenzivní péče. Francie je podle JHU zemí s pátým největším počtem celkově prokázaných infekcí na světě, dosud jich ohlásila 2,6 milionu. S covidem-19 tam zemřelo celkem 62.500 osob.

Itálie rovněž zaznamenala výrazný pokles nových případů, podle tamních úřadů tam však také v posledním dni laboratoře zpracovaly téměř dvakrát méně vzorků, než je obvyklé. Mírně však klesl počet hospitalizovaných osob, lidí na JIP je v podstatě stejně. Itálie byla první zasaženou zemí v Evropě, k dnešnímu dni eviduje stále nejvíce zemřelých s covidem-19 na kontinentu, a to 71.600.

Turecko ohlásilo dalších 254 úmrtí s covidem-19 za posledních 24 hodin, což je podobně jako v posledních několika dnech. Již třetí den tam však klesá denní počet nově infikovaných, který v pátek činil 15.118 případů. Ještě před týdnem přitom úřady hlásily přes 22.000 nakažených denně.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 USA Francie

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).