reklama

Řada míst na světě nyní zažívá dosud nejhorší fázi pandemie a experti varují, že především severní polokouli čeká ještě několik těžkých měsíců. Nadějí jsou nové vakcíny proti covidu-19, jejichž nouzové nasazení nyní postupně schvalují jednotlivé státy. Některé země už očkování odstartovaly.

Největší celkový počet pozitivních testů i zemřelých na covid-19 nadále podle JHU evidují Spojené státy, kde se koronavirus prokázal již u téměř 18,8 milionů lidí a 330.500 osob tam zemřelo v souvislosti s covidem-19. Následuje Indie s bezmála 10,2 miliony infekcí a Brazílie, která dosud eviduje 7,45 milionu nakažených. V Brazílii však úřady evidují větší počet zemřelých než v Indii, a to 190.000 oproti 147.000.

Odborníci však upozorňují, že celkové počty nakažených a zemřelých jsou ve skutečnosti výrazně vyšší, řadu případů infekce a úmrtí se totiž nepodaří úřadům zaznamenat.

Řada evropských zemí dnes ohlásila nižší denní přírůstky nakažených i zemřelých, než je jejich klouzavý sedmidenní průměr. Pokles by však mohl být způsoben omezenou činností laboratoří a úřadů přes vánoční svátky.

Francie například zaznamenala jen lehce přes 3000 nově nakažených, ačkoliv v týdnu měla i přes 20.000. V zemi však poprvé po šesti dnech znovu stoupl počet hospitalizovaných s těžkým průběhem covidu-19 a po pěti dnech je na vzestupu také počet pacientů na jednotkách intenzivní péče. Francie je podle JHU zemí s pátým největším počtem celkově prokázaných infekcí na světě, dosud jich ohlásila 2,6 milionu. S covidem-19 tam zemřelo celkem 62.500 osob.

Itálie rovněž zaznamenala výrazný pokles nových případů, podle tamních úřadů tam však také v posledním dni laboratoře zpracovaly téměř dvakrát méně vzorků, než je obvyklé. Mírně však klesl počet hospitalizovaných osob, lidí na JIP je v podstatě stejně. Itálie byla první zasaženou zemí v Evropě, k dnešnímu dni eviduje stále nejvíce zemřelých s covidem-19 na kontinentu, a to 71.600.

Turecko ohlásilo dalších 254 úmrtí s covidem-19 za posledních 24 hodin, což je podobně jako v posledních několika dnech. Již třetí den tam však klesá denní počet nově infikovaných, který v pátek činil 15.118 případů. Ještě před týdnem přitom úřady hlásily přes 22.000 nakažených denně.