reklama

Už v sobotu vláda oznámila, že ukončuje záchranné práce s tím, že není pravděpodobné, že by byl ještě někdo v troskách nalezen živý.

Albánský premiér Edi Rama dnes podle agentury AP uvedl, že vláda kvůli následkům zemětřesení upraví rozpočet. Podle něj ale nebude možné se obejít bez mezinárodní pomoci.

Řada zemí už pomáhala tento týden Albánii mimo jiné vysláním záchranářů, v zemi jsou také zahraniční experti na statiku budov.

Premiér Rama uvedl, že podle předběžných odhadů bude muset být z bezpečnostních důvodů po zemětřesení zbouráno více než 1465 budov v metropoli Tiraně a zhruba 900 v přístavu Drač. Právě toto druhé největší město Albánie bylo při úterním zemětřesení postiženo nejvíce.

Albánii v úterý zasáhlo nejsilnější zemětřesení za desítky let, otřesy měly sílu 6,4 stupně. Jeho zatím poslední, 51. obětí se stala v sobotu dvacetiletá žena, která zemřela v nemocnici v Tiraně. Při zemětřesení utrpěla zranění hlavy. Podle agentury Reuters je tato žena jedinou obětí zemětřesení v Tiraně.

Premiér Rama a prezident Ilir Meta se spolu se stovkami dalších lidí v sobotu zúčastnili pohřbu devíti lidí z jedné rodiny, kteří zemřeli v troskách čtyřpatrového domu v Drači.

Některá média v souvislosti se zemětřesením v Albánii tento týden psala, že některé budovy se zřítily mimo jiné kvůli jejich ilegálním stavebním úpravám i zkorumpovaným úředníkům, kteří stavby umožnili. Podle Reuters je už připraven návrh zákon, který má zpřísnit tresty pro investory, architekty i stavební dozor ze sedmi na 15 let vězení, pokud poruší stavební normy.

V solidaritě s lidmi zasaženými zemětřesením v Albánii vznikla mimo jiné na sociálních sítích crowdfundingová iniciativa GoFundMe, na níž se k sobotnímu ránu vybralo ve světě 3,2 milionu dolarů (přes 74 milionů Kč). Při crowdfundingu se skládá větší počet lidí, aby vybrali požadovanou částku.

reklama