reklama

Exploze na střelnici ruského vojenského námořnictva si vyžádala životy dvou lidí z ministerstva obrany a pěti odborníků ruské jaderné agentury Rosatom. Moskva dodnes podrobně nevysvětlila, co se stalo.

V západních médiích se objevily teorie, že u Severodvinska se možná testovala střela s jaderným pohonem, známá jako 9M730 Burevestnik (Buřňák), kterou NATO označuje jako SSC-X-9 Skyfall. Tuto verzi podpořil i americký prezident Donald Trump svými vyjádřeními na twitteru.

Podle verze CNBC k výbuchu ovšem nedošlo při zkušebním startu, ale během vyzdvihování střely, ztracené při předchozím testu. "Došlo k výbuchu na jednom z plavidel, která se operace účastnila, což vyvolalo reakci (ve vyzdvihované) střele, a to způsobilo únik radiace," tvrdí podle televizní stanice nejmenovaný zdroj.

S obdobnou verzí přišla i rozhlasová stanice Rádio Svoboda, která své vývody opřela o snímky poškozených plovoucích plošin a satelitní záběry záchranného plavidla určeného k vyzdvižení potopené techniky.

Experti oslovení ruskou redakcí BBC tyto hypotézy hodnotili rozdílně. Ruský analytik Nikolaj Kostikin považuje verzi o výbuchu při vyzdvihování potopené střely za nepřesvědčivou. "Střela funguje tak, že odstartuje a až ve vzduchu se zapne jaderný pohon. Ten by ale sotva mohl explodovat kvůli mechanickému působení. Nejprve by musel být spuštěný. Cožpak ale střelu mohli vyzdvihovat se zapnutým pohonem?" prohlásil.

Alexej Leonkov z ruského časopisu Arsenal Otečestva (Zbrojnice vlasti) také nevěří západním dohadům. "Ministerstvo obrany nespěchalo s oznámením, co se stalo. Nejspíše tam pracovali nad nějakou perspektivní zbraní, ale všechny hypotézy o Cirkonech a Burevestnicích nejspíše neodpovídají skutečnosti," tvrdí.

Cirkon je hypersonická ruská raketa, která při testech údajně dosáhla osminásobné rychlosti zvuku. O její existenci, podobně jako o střele s jaderným pohonem, poprvé hovořil ruský prezident Vladimir Putin před loňskými prezidentskými volbami.

Americký expert Ankit Panda naopak novou hypotézu podle BBC považuje za "naprosto přesvědčivou". Podle něj změna prostředí, tedy vytažení střely z vody na vzduch, mohla na jaderné zařízení zapůsobit tak, že skutečně mohlo dojít k nezamýšlenému výbuchu s následným únikem radiace.

reklama