USA se ve spolupráci s tureckými a dalšími mezinárodními jednotkami snaží obnovit na letišti pořádek, aby mohla pokračovat evakuace. Za tím účelem vyšlou do země dalších 1000 vojáků, řekl mluvčí Pentagonu John Kirby.

Podle Pentagonu začali dva ozbrojení muži na letišti střílet na americké vojáky, kteří palbu opětovali a útočníky zabili. Podle předběžných informací jeden Američan utrpěl zranění, oznámil Kirby s tím, že ozbrojenci pravděpodobně nepatřili k Tálibánu.

Na kábulském mezinárodním letišti je v tuto chvíli přerušen veškerý provoz kvůli obavám z dalších ztrát na životech mezi civilisty. Letiští ranvej totiž zaplavili lidé, kteří se chtěli zoufale dostat na palubu jakéhokoli odlétajícího stroje.

Podle Kirbyho opustilo Afghánistán zatím několik stovek osob, které chtěly USA ze země dostat. Tempo další evakuace bude záležet na tom, jaká bude bezpečnostní situace na letišti, dodal. "Armáda USA se nyní soustředí na zabezpečení a ochranu letiště a obnovení leteckého provozu," řekl mluvčí s tím, že řízení leteckého provozu ovládá americká armáda.

Po vyslání dalších jednotek do země bude s evakuací občanů USA a spolupracovníků americké armády pomáhat již asi 6000 vojáků, poznamenal Kirby. Agentura AP již dříve informovala, že se američtí vojenští činitelé setkali s vedením Tálibánu a naléhali na něj, aby povstalci nijak do evakuace nezasahovali. V opačném případě Američané hrozili použitím síly.