Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američané zaútočili v Somálsku. Při náletech zabit jeden z velitelů Šabábu

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie
Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie
Foto: af.mil **www.af.mil**

Armáda Spojených států v neděli v Somálsku podnikla tři letecké útoky na islamistické milice Šabáb a zabila čtyři teroristy. Podle zdrojů ze somálské tajné služby byl mezi zabitými i jeden vysoce postavený velitel milicí, napsala agentura DPA.

Americká armáda uvedla, že útoky provedla v koordinaci se somálskou vládou. Útoky se uskutečnily den po výbuchu nálože v somálské metropoli Mogadišu, který si vyžádal několik desítek lidských životů. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, somálský prezident z něj nicméně obviňuje právě milice Šabáb.

Milice Šabáb, které se hlásí k teroristické síti Al-Káida, často útočí na policejní, vládní i civilní cíle v somálské metropoli. Jejich příslušníci dlouhodobě usilují o svržení prozápadní somálské vlády.

V roce 2011 byli islamisté vyhnáni z Mogadiša a posléze ztratili většinu svých bašt. Nyní kontrolují jen některé oblasti v jižním a centrálním Somálsku. Podle odhadů v jejich řadách bojuje několik tisíc mužů.

Témata:  U.S. AIR FORCE Somálsko Al-Šabáb

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy