Právě subvarianta omikronu BA.5 nyní tvoří asi 90 procent všech nákaz koronavirem v USA.

FDA dnes vakcíny schválila jako posilovací dávky určené všem, kteří již mají dokončené základní očkování proti covidu-19 a mají dva měsíce od předchozí posilovací dávky. Vakcína Moderny je určená všem nad 18 let, Pfizer/BioNTech pak všem nad 12 let.

Podle komisaře FDA Roberta Callifa budou nové posilovací dávky k dispozici i pro mladší děti, jejich schválení lze ale očekávat až v následujících měsících.

Poslední slovo ke schválení vakcín bude mít ve čtvrtek Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Pokud je schválí i to, začne americká vláda nové očkování do zdravotnických center distribuovat začátkem září.

Vláda chce také v následujících dnech zahájit podzimní očkovací kampaň, uvádí list The Washington Post. Bude se pomocí ní snažit zabránit potenciálnímu nárůstu případů covidu-19 na podzim a v zimě.

Ve Spojených státech s asi 330 miliony obyvatel za poslední den přibylo 93 831 nových případů covidu-19, uvádí americká Univerzita Johnse Hopkinse. Denní přírůstek nových případů v USA od zhruba poloviny července konstantně klesá.