Americká Sněmovna reprezentantů jednomyslně schválila zákon o odtajnění zpravodajských informací o původu onemocnění covid-19, píše agentura AP. Zákon nyní míří na stůl prezidenta Joea Bidena. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) na začátku tohoto měsíce potvrdil, že se přiklání k teorii, že pandemii covidu-19 pravděpodobně způsobil únik z čínské laboratoře.
Některé americké vládní úřady nicméně stále dávají přednost teorii, že nákaza se přenesla ze zvířete na člověka přirozeně.
Nařízení, které dnes prošlo Kongresem, se týká konkrétně informací o virologickém institutu v čínském Wu-chanu, odkud podle některých teorií mohl virus uniknout při laboratorní nehodě. "FBI už nějakou dobu soudí, že počátkem pandemie je s největší pravděpodobností potenciální laboratorní nehoda ve Wu-chanu," řekl v rozhovoru se stanicí Fox News šéf FBI Chris Wray s odkazem na město, kde byly před více než třemi lety zaznamenány první případy covidu-19.
"Americká veřejnost si zaslouží vysvětlení všech aspektů pandemie covidu-19. Do toho spadá i původ viru a také to, jestli se na člověka rozšířil přirozenou cestou, nebo v laboratoři," řekl dnes předseda zpravodajského parlamentního výboru, republikán Michael Turner.
Senát již zákon schválil a pokud jej podepíše i prezident Biden, budou mít příslušné úřady 90 dní na zveřejnění ""všech informací o původu nákazy covid-19 souvisejících s wuchanským virologickým institutem".
Virové a jiné infekce v minulosti mnohokrát "přeskočily" do lidské populace ze zvířat a v případě koronaviru SARS-CoV-2 zpočátku převažovalo vysvětlení, že jeho šíření mezi lidmi začalo kontaktem člověka s nakaženým zvířetem. K tomu mohlo dojít na jistém wuchanském tržišti, kde se vyskytovala i živá zvířata a s nímž jsou spojovány některé z prvních známých případů infekce. Někteří vědci jsou nicméně otevření teorii o laboratorním původu infekce, které nahrává skutečnost, že ve Wu-chanu sídlí dvě instituce zabývající se studiem infekčních onemocnění, z nichž jedna se nachází poblíž zmíněného tržiště.
Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2021 po vlastním vyšetřování označila únik koronaviru z laboratoře za velmi nepravděpodobný. Posléze však vyzvala k dalšímu bádání a uvedla, že "všechny hypotézy zůstávají otevřené". Mezinárodnímu vyšetřování však není otevřená Čína, která spekulace o laboratorní nehodě odmítá jako protičínské pomluvy.
Témata: koronavirus (coronavirus) COVID-19, USA
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45