Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americké vládní úřady zasáhl kyberútok, možná za něj mohou Rusové

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Globální kyberútok, který využívá zranitelnosti široce používaného softwaru, zasáhl i několik amerických vládních úřadů. Už v předchozích dnech se terčem staly například některé společnosti ve Velké Británii.

Americký úřad CISA, který je obdobou českého NÚKIB, podle informací CNN poskytuje podporu několika federálním úřadům. "Urgentně pracujeme na tom, abychom porozuměli dopadům a zajistili včasnou nápravu," řekl zástupce úřadu Eric Goldstein zpravodajské televizi.

Podle CNN není jasné, zdali jsou za útok zodpovědní hackeři z ruskojazyčné skupiny, která se přihlásila k odpovědnosti za napadení několika jiných institucí. Konkrétně šlo například o britskou veřejnoprávní stanici BBC, aerolinky British Airways, ropného giganta Shell či vlády amerických států Minnesota a Illinois.

Zmínění ruští hackeři byli první, kdo zranitelnost softwaru odhalil. Experti jsou ale přesvědčeni, že kódem sloužícím k napadení momentálně disponují už i další skupiny. Proto nechtěl mluvčí CISA sdělit, kdo je viníkem útoku.

Témata:  hackeři USA

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 21:11

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy