reklama

Bude to první osobní schůzka obou politiků od Bidenova zvolení americkým prezidentem.

Biden na Bali přiletěl z Kambodže, kde dnes vystoupil na vrcholné schůzce Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). Stejný program měl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který už je rovněž v Indonésii.

"Podle prezidenta (Bidena) spolu Spojené státy a Čína tvrdě soupeří, ale toto soupeření by se nemělo změnit v konflikt nebo konfrontaci," řekl novinářům na palubě prezidentského speciálu Sullivan. "Je třeba k tomu přistupovat zodpovědně... a jsou tu i oblasti, kde můžeme spolupracovat," dodal.

Očekává se, že během setkání prezidentů zřejmě dojde řeč i na otázku Tchaj-wanu, obchodní praktiky, porušování lidských práv nebo válku na Ukrajině. Konflikt na Ukrajině se ale zřejmě bude řešit během summitu G20 opakovaně, a to i vzhledem k účasti šéfa ruské diplomacie. Ruský prezident Vladimir Putin se rozhodl summitu nezúčastnit.

Dvoudenní schůzka zemí G20 začíná v úterý a politici budou jednat především o dopadech ruského vpádu na Ukrajinu, tedy o energetické krizi či problémech s dodávkami potravin a hnojiv, ale také o důsledcích pandemie covidu-19 pro globální ekonomiku.