Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americký prezident Biden navštívil Kyjev a oznámil další vojenskou pomoc

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden navštívil Kyjev, informují světové agentury i ukrajinská média, která rovněž zveřejnila záběry, na kterých je vidět šéf Bílého domu v ukrajinské metropoli. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters uvedl, že se svým americkým protějškem v Kyjevě jednali o zbraních dlouhého doletu. Podle posledních informací už z města odjel, strávil v něm přes pět hodin.

Prezident Spojených států sdělil, že Ukrajina dostane nový balík vojenské pomoci v hodnotě 500 milionů dolarů (přes 11 miliard korun), píše Reuters.

Americký prezident se do ukrajinské metropole vydal na předem neohlášenou návštěvu několik dní před prvním výročím ruské invaze, kterou Moskva zahájila loni 24. února a rozpoutala tím největší pozemní konflikt v Evropě od druhé světové války. Biden tak vyjádřil solidaritu napadené zemi, poznamenaly agentury Reuters a AP. Jeho cesta do Kyjeva předchází plánované návštěvě Polska.

⚡️US President Joe Biden in #Kyiv.To the sounds of air raids, #Biden honored the fallen defenders of #Ukraine. pic.twitter.com/7PQMnc3Mer

— KyivPost (@KyivPost) February 20, 2023

Oba prezidenti se setkali krátce po Bidenově příjezdu, píše Reuters. Podle amerického deníku The New York Times přicestoval Biden vlakem od polské hranice. "Vaše návštěva je mimořádně důležitým projevem podpory všem Ukrajincům," uvedl Zelenskyj na telegramu, kde rovněž zveřejnil snímek s Bidenem.

Americký prezident mimo jiné prohlásil, že Washington bude podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak bude zapotřebí a avizoval další americkou vojenskou pomoc napadené zemi v hodnotě 500 milionů dolarů, kterou Washington oficiálně oznámí v úterý.

Zelenskyj uvedl, že s Bidenem hovořili o "zbraních dlouhého doletu a o zbraních, které mohou být Ukrajině ještě dodány, i když dříve dodány nebyly". Neupřesnil však žádné nové závazky, píše AP. Podle ní má nová pomoc obsahovat munici pro houfnice, protitankové střely nebo radary pro sledování vzdušného prostoru, ale zřejmě v ní nejsou nové moderní zbraně.

Videa, která z návštěvy zveřejnila některá média, provázejí zvuky sirén varujících před rizikem ruského vzdušného úderu, které dnes dopoledne ukrajinské úřady vyhlásily pro celou zemi. Zatím nejsou žádné informace o ruských vzdušných úderech, píše Reuters.

Biden byl spatřen poblíž chrámu svatého Michala, americký prezident uctil památku padlých obránců Ukrajiny za zvuků leteckého poplachu, popsal web Ukrajinska pravda. Podle AP Zelenskyj s Bidenem položili věnec a drželi chvíli ticha u pamětní zdi, která připomíná památku ukrajinských vojáků padlých od roku 2014, kdy vypuklo Moskvou podporované povstání separatistů na východě Ukrajiny.

Americký prezident Ukrajinu navštívil v den, kdy si tato země připomíná smrt více než stovky lidí - dnes známých jako "nebeská setnina", kteří zahynuli při protivládních protestech, jež v roce 2014 vyústily v pád proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyče.

Biden navštívil Ukrajinu rovněž v klíčovém okamžiku války, kdy se Bílý dům snaží udržet jednotu spojenců v jejich podpoře Ukrajiny, zatímco se očekává zintenzivnění bojů a obě strany se připravují na jarní ofenzivy, píše AP. Zelenskyj naléhá na spojence, aby urychlili dodávky přislíbených zbraňových systémů, a vyzývá Západ, aby Ukrajině dodal stíhací letouny - což Biden doposud odmítal.

Biden dnes podle agentury AP připomněl obavy, které panovaly před rokem - a sice, že ruské invazní síly by mohly rychle obsadit ukrajinské hlavní město. "O rok později Kyjev drží. A Ukrajina drží. Demokracie drží. Američané jsou s vámi a je s vámi i svět," řekl šéf Bílého domu. Biden ocenil odvahu Ukrajiny a připomněl, že v době, kdy byl viceprezidentem, navštívil Kyjev šestkrát. "Věděl jsem, že se vrátím," řekl.

Bidenova návštěva Kyjeva se do poslední chvíle držela v tajnosti

Dnešní příjezd amerického prezidenta Joea Bidena do Kyjeva se do poslední chvíle držel v tajnosti, uvádí stanice CNN. Biden odletěl prezidentským speciálem Air Force One z Andrewsovy základny pod rouškou tmy v neděli ve čtvrt na pět ráno místního času. Novináři, kteří s ním letěli, nemohli mít s sebou žádná zařízení. Bílý dům dokonce zveřejnil na dnešek harmonogram, podle něhož měl být prezident ve Washingtonu, povšiml si deník The New York Times.

Ve veřejném harmonogramu Bidenových aktivit návštěva Kyjeva nefigurovala a představitelé Bílého domu minulý týden několikrát zdůraznili, že cesta hlavy státu na Ukrajinu se neplánuje. Naposledy se ale americký prezident ukázal na veřejnosti v sobotu večer, kdy šel ve Washingtonu na večeři se svojí ženou Jill.

Bílý dům pak podle deníku The New York Times v neděli večer zveřejnil Bidenův pondělní harmonogram, podle něhož měl být dnes prezident ještě ve Washingtonu a až večer odletět do Varšavy. V době, kdy Bílý dům harmonogram zveřejnil, byl ale Biden už ve Varšavě, odkud se vlakem vydal do Kyjeva.

Bidenova cesta na Ukrajinu byla tolik přísně utajovaná z bezpečnostních důvodů. Současná návštěva na Ukrajině byla nezvyklá v tom, že se americký prezident vydal do válečné zóny, nad níž nemají USA žádnou kontrolu. Tím se podle CNN lišila od předchozích cest amerických prezidentů do Iráku či do Afghánistánu.

Kyjev dnes z polského vzdušného prostoru kvůli Bidenově návštěvě sledovala americká výzvědná letadla. Od dnešního rána byly hlavní ulice v Kyjevě zavřené, aniž se obyvatelům ukrajinské metropole dostalo oficiálního vysvětlení. Lidé během dopoledne sdíleli videozáznamy dlouhých kolon na ulicích s omezeným provozem.

Zelenskyj pozval Bidena na Ukrajinu přibližně před rokem, když se u ukrajinských hranic shromažďovaly ruské síly. Po ruském vpádu na Ukrajinu američtí představitelé prezidentovu návštěvu Ukrajiny ale opakovaně vyloučili.

Biden v minulosti Ukrajinu už několikrát navštívil, od doby, kdy zastává úřad prezidenta Spojených států, je to ale poprvé. Naposledy byl v Kyjevě jako americký viceprezident v roce 2017.

Při jeho současné cestě ho doprovází nezvykle malý počet spolupracovníků, podotkla agentura AP. Mezi nimi je bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan, zástupkyně personálního šéfa Bílého domu Jen O’Malleyová Dillonová a Bidenova osobní asistentka Annie Tomasiniová. S prezidentem podle informací AP také přicestovali pouze dva novináři.

Americký prezident v Kyjevě strávil asi pět hodin, během nichž avizoval další americkou vojenskou pomoc v hodnotě 500 milionů dolarů. Z Kyjeva se má Biden podle médií vydat do Varšavy, kde zůstane až do středy.

Témata:  Joe Biden Ukrajina

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 21:14

Lévy: Jsme ve třetí světové válce. Západ dělá stejnou chybu, jako za Hitlera

Francouzský filozof a filmař Bernard-Henri Lévy, významná osobnost ve francouzské intelektuální a politické sféře, varuje, že politici by si měli uvědomit, že svět se momentálně nachází uprostřed třetí světové války. Tato výzva zazněla v jeho nedávném rozhovoru pro web eurointegration.com.ua, kde 75letý Lévy upozornil na naléhavost situace.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy