reklama

Agentura DPA k tomu poznamenala, že kriminalisté z německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko berlínské kolegy upozorňovali na to, že Amri je mimořádně nebezpečný člověk, který by mohl spáchat teroristický čin. Berlín tehdy ale na Tunisana nahlížel jako na běžného kriminálníka.

Porzuceková, která před výbor předstoupila jako svědkyně, uznala, že z dnešního pohledu je jasné, že její úřad postupoval špatně. Dodala, že k chybnému postoji úřad dospěl na základě tehdejších znalostí. Amri byl podle ní tehdy jednou z mnoha osob, které úřady v Berlíně hodnotily jako možné bezpečnostní riziko. "Měli jsme jiné osoby, které se nám tehdy jevily jako více nebezpečné," uvedla.

Na dotaz, aby některé jmenovala, Porzuceková odpověděla, že si již nevzpomíná. K počtu osob hodnocených jako nebezpečné uvedla, že jich bylo v řádu desítek.

K Amrimu Porzuceková řekla, že se jeho jméno dozvěděla až po teroristickém útoku. Nevyloučila, že se o něm v minulosti s kolegy bavila, jméno si ale nezapamatovala.

Porzuceková vyšetřovacímu výboru dále řekla, že o jednotlivých případech byla informována jen do takové míry, nakolik to bylo nutné. Podrobnostem se totiž věnovali kolegové a podřízení, jejichž práci označila za samostatnou, velmi kompetentní a zodpovědnou.

Amri spáchal teroristický útok 19. prosince 2016, kdy vjel ukradeným kamionem do davu lidí na vánočním trhu v Berlíně. Při útoku, k němuž se později přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), zemřelo 12 lidí včetně jedné Češky. O čtyři dny později byl Amri zabit při přestřelce s policií v Itálii.

reklama