Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Analytici rozebrali Putinova slova o mírových jednáních. Chce ovlivnit Západ

Vladimir Putin (aranžované snímky běloruské státní propagandy).
Vladimir Putin (aranžované snímky běloruské státní propagandy).
Foto: president.gov.by

Analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW) se podívali do hlavy ruského prezidenta Vladimira Putina. Rusko podle nich předstírá zájem o mírová jednání, aby ovlivnilo přemýšlení západních spojenců Ukrajiny. 

Putin podle analytiků využil setkání s čínským protějškem Si Ťin-pchingem k propagaci narativu, že Kreml má zájem o mírová jednání s Ukrajinou. 

Prezidenti ve čtvrtek podepsali společné prohlášení, v němž je zmíněna ruská podpora pro navrhovaný čínský mírový plán i možná budoucí diplomatická jednání o ukončení války pod vedením Pekingu. V prohlášení stojí, že Rusko i Čína podporují "udržitelné řešení ukrajinské krize". 

Analytici konstatovali, že Moskva "využívá jakékoli výzvy k mírovým jednáním k předstírání zájmu o jednání" a k tomu, aby podkopala západní podporu Ukrajině. Putin podle expertů doufá, že západní spojenci přinutí Kyjev k jednání a přijetí ústupků v otázkách ukrajinské suverenity a územní celistvosti, dodal ISW. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro AFP komentoval nejnovější ruskou ofenzivu v Charkovské oblasti, jejímž cílem má být podle Putina vytvoření nárazníkové zóny. Podle Zelenského nicméně chtějí invazní síly zaútočit na Charkov. 

Rusové zároveň nemají prostředky pro nový útok na Kyjev, míní Zelenskyj. "Nemají síly na rozsáhlou ofenzivu na hlavní město, jakou provedli na začátku invaze," konstatoval.

Lídr napadené země také vyjádřil přání, aby se Čína zúčastnila červnového mírového summitu ve Švýcarsku. "Čím více takových zemí budeme mít na naší straně, na straně ukončení války, řekl bych, tím více s tím bude Rusko muset počítat," dodal. 

Témata:  Vladimír Putin válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy