Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Andrej Babiš uzavřel smír se Slovenskem ohledně evidence u StB

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Slovensko se rozhodlo uzavřít smír s českým expremiérem Andrejem Babišem ve sporu, který se týkal jeho evidence ve svazcích Státní bezpečnosti (StB). Ministerstvo vnitra uznalo, že Babiš byl neoprávněně evidován jako agent pod krycím jménem Bureš a že s StB vědomě nespolupracoval. 

"Babiš se zavázal, že vůči státu neuplatní žádné nároky na náhradu škody ani na nemajetkovou ujmu v souvislosti s touto evidencí a že stáhne stížnosti podané k Evropskému soudu pro lidská práva a nebude si uplatňovat nároky na spravedlivé zadostiučinění v penězích," uvedlo ministerstvo podle agentury TASR s tím, že smír byl schválen příslušným soudem. 

Úřad vysvětlil, že k uzavření smíru přistoupilo poté, co důkladně zhodnotilo právní situaci a ekonomická rizika spojená s pokračováním sporu. Ministerstvo tvrdí, že si nechalo zpracovat dvě nezávislé externí právní analýzy, které potvrdily, že existuje vysoké riziko prohry u soudu, která by následně znamenala riziko vysokých finančních ztrát pro stát. 

Argumentem byly i verdikty ve skutkově a obsahově totožném sporu mezi Babišem a slovenským Ústavem paměti národa. "ÚPN uspěl jen na Ústavním soudu, protože Andrej Babiš měl podat žalobu vůči ministerstvu vnitra a ne vůči ÚPN," zdůraznilo ministerstvo. 

Expremiér Babiš na rozhodnutí slovenských úřadů krátce reagoval na sociální síti X. "Sice to trvalo 12 let, ale nakonec pravda a spravedlnost zvítězila," napsal. 

Babiš byl ve svazcích StB veden jako agent pod krycím jménem Bureš, sám však spolupráci popírá a trvá na tom, že je ve svazcích uveden neoprávněně. Spor se táhne od roku 2012, kdy politik podal žalobu na Ústav paměti národa. Ten trval na to, že je Babiš ve svazcích evidován oprávněně. 

Témata:  Andrej Babiš StB Slovensko

Související

Aktuálně se děje

10. prosince 2024 11:29

Rusové zjistili, že už nepotřebují věznice. Vězně poslali bojovat na Ukrajinu

Plán na vybudování „super věznice“ poblíž města Ulan-Ude na Dálném východě Ruska byl zrušen. Tento krok oznámil během tiskové konference gubernátor Burjatska Alexej Cyděnov, který uvedl, že důvodem je nedostatek financí a fakt, že „z pochopitelných důvodů jsou věznice nyní většinou prázdné“.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Evropa po pádu syrského režimu od základu mění migrační politiku

Rakousko oznámilo plány na deportaci syrských migrantů po pádu režimu Bašára Asada, který byl svržen povstaleckými silami po 13 letech občanské války. K tomuto kroku se připojily i další evropské země, jako Belgie, Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko a Spojené království, které dočasně pozastavily zpracování žádostí o azyl syrských občanů.