Při cestách do oblíbených rekreačních destinací jako jsou Španělsko, Francie, Itálie nebo Řecko bude i nadále nutná po návratu domácí izolace.

Obyvatelé Anglie budou moci vyjet do zahraničí od 17. května a největší nápor lidí toužících po dovolené pak čeká země z takzvaného zeleného seznamu. Na něm figurují státy s příznivou epidemickou situací, kde bude možné strávit dovolenou bez nutnosti karantény po příjezdu. Některé z těchto zemí včetně Nového Zélandu či Singapuru ale zatím nepouštějí přes hranice cizince, upozornil server BBC. I pro cesty do "zelených" zemí ale bude nutný test na koronavirus před odjezdem a po příjezdu. Seznam vláda aktualizuje začátkem června.

"V téhle zemi se nám povedlo vystavět pevnost proti covidu. V jiných částech světa ale nemoc stále řádí..., a proto je dnešní oznámení nezbytně velice opatrné," uvedl Shapps.

Britská vláda má kromě zeleného seznamu ještě oranžový seznam zemí s vyšším rizikem a červený seznam zemí s nejvyšším rizikem. Pro cesty do zemí v oranžovém seznamu, kde je například Francie, USA nebo Itálie, platí povinná desetidenní karanténa po návratu s možností zkrácení po negativním testu na koronavirus. Po příjezdu ze zemí v červeném seznamu, kde je aktuálně mimo jiné Indie a kam přibydou od 12. května Turecko, Maledivy a Nepál, je nutná karanténa s dohledem v hotelu. Vláda doporučuje lidem, aby do zemí mimo zelený seznam kvůli rekreaci vůbec nejezdili.