reklama

Nová opatření dnes na tiskové konferenci představil premiér Boris Johnson. Zpřísnění opatření chystá kvůli pandemii i Dánsko.

Už od pátku se v Anglii rozšíří povinnost nosit roušky, nově například na divadla a kina. "Může se zdát, že se situace zlepšuje, a upřímně doufám, že tomu tak skutečně je. Přesto víme, že neúprosná logika exponenciálního růstu může vést k velkému nárůstu hospitalizací, a tedy bohužel i úmrtí," řekl Johnson na tiskové konferenci. Zároveň vyzval, aby se lidé nechali očkovat.

Britští odborníci očekávají, že se varianta omikron v zemi stane dominantní do dvou až čtyř týdnů. Počty nových případů omikronu přibývají v Británii stejně rychle jako v Jihoafrické republice, kde se tato varianta objevila poprvé. Británie aktuálně eviduje 568 případů, ve skutečnosti jich je ale podle Johnsona mnohem více.

Skotsko, Wales a Severní Irsko rozhodují o protiepidemických pravidlech samostatně a už dříve zavedly přísnější opatření, než jaká dosud platila v Anglii.

Zpřísnění pravidel dnes oznámilo také Dánsko. Od středy 15. prosince se v zemi uzavřou základní školy, zatímco restaurace a bary budou už tento pátek nuceny zkrátit otevírací dobu do půlnoci. Vláda vyzvala obyvatele, aby pracovali z domova a vyhnuli se hromadným akcím, jako jsou například vánoční večírky.

"Stále se domníváme, že je možné udržet velkou část dánské společnosti otevřenou díky velké podpoře vakcín," uvedla na tiskové konferenci premiérka Mette Frederiksenová. Dokončené očkování má přibližně 77 procent dánské populace.