Dokončeným očkováním se budou muset prokázat zaměstnanci britského zdravotnického systému NHS a také sociální pracovníci. "Musíme se vyhnout škodám, kterým lze předejít, a chránit pacienty, kolegy a samozřejmě také samotnou NHS," uvedl ministr před zákonodárci v parlamentu. "Máme v úmyslu začít s vymáháním této podmínky od 1. dubna," dodal.

Výjimku z povinného očkování dostanou ti, kteří pro to mají zdravotní důvody, a mohla by se týkat také lidí, kteří nepřicházejí do přímého kontaktu s pacienty. Oznámení následuje brzy po rozhodnutí zavést povinné očkování pro zaměstnance pečovatelských domů, které má začít platit ve čtvrtek.

Javid uvedl, že zvažoval také povinné očkování pro zdravotníky proti chřipce, ale v této fázi jej nezavede. Podle ministra už je proti covidu-19 plně očkovaných zhruba 90 procent zaměstnanců NHS, stále ale zbývá asi 100.000 pracovníků, kteří vakcínu nedostali. Opatření má v platnost vejít až na začátku dubna, aby stihli podstoupit obě dávky.

Opatření platí pouze v Anglii, protože ústřední vláda v Londýně stanoví pravidla pouze pro ni; regionální vlády Skotska, Severního Irska a Walesu o svých krocích v boji s koronavirem rozhodují nezávisle.