Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

AP: Čína po uvolnění pandemických pravidel posiluje nemocnice a intenzivní péči

Šanghaj
Šanghaj
Foto: Pixabay

Čína po částečném rozvolnění opatření proti šíření covidu-19 posiluje nemocnice a jednotky intenzivní péče. Píše o tom dnes agentura AP. Po zmírnění pravidel pro povinné testování se snížil počet zaznamenaných nových případů nákazy, v Pekingu se však koronavirus nejspíše šíří dále. Čínské úřady se také zaměřují na seniory, mezi kterými je nízká proočkovanost proti covidu-19.

Nemocnice vyzvalo k "plné bojové pohotovosti" čínské vedení už ve čtvrtek. Mají zvýšit počet lůžek a také posílit zásoby léků. "Po každém městě se chce, aby označilo jednu nemocnici s celkovou velkou kapacitou a vysokou úrovní léčby (covidu-19)," uvedl představitel zdravotnických úřadů v Šanghaji Jü Čchung-fu. Podle něj největší nemocnice v čínském velkoměstě navyšuje počet lůžek na jednotkách intenzivní péče o pětinu.

Podle zdravotnických úřadů má Čína s 1,4 miliardy obyvatel k dispozici 138.000 lůžek na jednotkách intenzivní péče. To je méně než jedno lůžko na 10.000 obyvatel. V České republice to je násobně více - zhruba šest lůžek na 1000 obyvatel.

Úřady také vyzvaly obyvatele, aby ulehčili práci nemocnicím tím, že nemoc s mírnými příznaky budou léčit doma. U některých nemocnic se totiž tvoří dlouhé fronty. Podle informací ze sociálních sítí zdravotníci posílají lidi s mírným průběhem covidu-19 domů.

Počet zaznamenaných případů v posledních dnech klesal oproti předchozím obdobím, kdy počty nakažených dosahovaly nejvyšší úrovně od začátku pandemie. Podle agentury AP to je dáno tím, že se výrazně omezilo povinné testování lidí. To platí už jen pro vstup do nemocnic či do škol, dříve bylo nutné i v hromadné dopravě. Podle agentury ale uzávěry podniků, restaurací a škol kvůli vysokému počtu nakažených v Pekingu i dalších čínských městech ukazuje, že se koronavirus šíří dále relativně rychlým tempem.

Témata:  Čína COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.