Nemocnice vyzvalo k "plné bojové pohotovosti" čínské vedení už ve čtvrtek. Mají zvýšit počet lůžek a také posílit zásoby léků. "Po každém městě se chce, aby označilo jednu nemocnici s celkovou velkou kapacitou a vysokou úrovní léčby (covidu-19)," uvedl představitel zdravotnických úřadů v Šanghaji Jü Čchung-fu. Podle něj největší nemocnice v čínském velkoměstě navyšuje počet lůžek na jednotkách intenzivní péče o pětinu.

Podle zdravotnických úřadů má Čína s 1,4 miliardy obyvatel k dispozici 138.000 lůžek na jednotkách intenzivní péče. To je méně než jedno lůžko na 10.000 obyvatel. V České republice to je násobně více - zhruba šest lůžek na 1000 obyvatel.

Úřady také vyzvaly obyvatele, aby ulehčili práci nemocnicím tím, že nemoc s mírnými příznaky budou léčit doma. U některých nemocnic se totiž tvoří dlouhé fronty. Podle informací ze sociálních sítí zdravotníci posílají lidi s mírným průběhem covidu-19 domů.

Počet zaznamenaných případů v posledních dnech klesal oproti předchozím obdobím, kdy počty nakažených dosahovaly nejvyšší úrovně od začátku pandemie. Podle agentury AP to je dáno tím, že se výrazně omezilo povinné testování lidí. To platí už jen pro vstup do nemocnic či do škol, dříve bylo nutné i v hromadné dopravě. Podle agentury ale uzávěry podniků, restaurací a škol kvůli vysokému počtu nakažených v Pekingu i dalších čínských městech ukazuje, že se koronavirus šíří dále relativně rychlým tempem.