reklama

AP připomenula, že administrativa amerického prezidenta Joea Bidena kritizovala Írán za potírání protestů a za poskytování dronů Rusku pro boje na Ukrajině.

"Znepokojuje nás ta hrozba a se Saúdskými Araby jsme v kontaktu prostřednictvím armády a zpravodajských kanálů. Nebudeme váhat a budeme jednat na obranu svých zájmů a svých přátel v regionu," uvedla k tomu americká bezpečnostní rada.

Jeden ze zdrojů AP sdělil, že je hrozba útoku reálná a týká se nejbližší doby, možná 48 hodin. O tom, že se Saúdská Arábie podělila o informace, které získaly její tajné služby, informoval také list The Wall Street Journal.

Írán viní Saúdskou Arábii a další země včetně USA z podněcování protestů v Íránu. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes řekl, že USA manipulují s veřejným míněním v Íránu podporou protestních akcí. "Zprávy tajných služeb svědčí o tom, že nepřítel vypracoval plán pro Teherán a další velká i menší města," řekl Chameneí, který podle íránské televize narážel na roli USA v nepokojích. "Jejich cílem je zajistit si, aby je íránský národ následoval a aby se názorově shodoval s britskými a americkými představiteli," sdělil Chameneí.

K protestům, které začaly po smrti mladé Íránky v policejní vazbě, se připojují města v celém Íránu a také školáci. Tito mladí lidé podle Chameneího chodí na demonstrace, aniž vědí, oč jde. "Důležití jsou pouze hlavní organizátoři (těch incidentů), kteří pracují v pozadí," řekl ajatolláh.