Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

AP: Saúdská Arábie informovala USA o hrozícím íránském útoku na království

Saúdská Arábie
Saúdská Arábie
Foto: Pixabay

Saúdská Arábie poskytla Spojeným státům tajné informace o bezprostředně hrozícím íránském útoku na saúdskoarabské království. Informovala o tom s odvoláním na nejmenované americké představitele agentura AP. Rijád informaci nekomentoval, žádný americký zastupitelský úřad v regionu nevydal doporučení nebo varování pro americké občany.

AP připomenula, že administrativa amerického prezidenta Joea Bidena kritizovala Írán za potírání protestů a za poskytování dronů Rusku pro boje na Ukrajině.

"Znepokojuje nás ta hrozba a se Saúdskými Araby jsme v kontaktu prostřednictvím armády a zpravodajských kanálů. Nebudeme váhat a budeme jednat na obranu svých zájmů a svých přátel v regionu," uvedla k tomu americká bezpečnostní rada.

Jeden ze zdrojů AP sdělil, že je hrozba útoku reálná a týká se nejbližší doby, možná 48 hodin. O tom, že se Saúdská Arábie podělila o informace, které získaly její tajné služby, informoval také list The Wall Street Journal.

Írán viní Saúdskou Arábii a další země včetně USA z podněcování protestů v Íránu. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes řekl, že USA manipulují s veřejným míněním v Íránu podporou protestních akcí. "Zprávy tajných služeb svědčí o tom, že nepřítel vypracoval plán pro Teherán a další velká i menší města," řekl Chameneí, který podle íránské televize narážel na roli USA v nepokojích. "Jejich cílem je zajistit si, aby je íránský národ následoval a aby se názorově shodoval s britskými a americkými představiteli," sdělil Chameneí.

K protestům, které začaly po smrti mladé Íránky v policejní vazbě, se připojují města v celém Íránu a také školáci. Tito mladí lidé podle Chameneího chodí na demonstrace, aniž vědí, oč jde. "Důležití jsou pouze hlavní organizátoři (těch incidentů), kteří pracují v pozadí," řekl ajatolláh.

Témata:  Saúdská Arábie Írán USA

Související

Aktuálně se děje

30. května 2025 21:48

Trump se pobavil na účet Macrona. Pak zopakoval nepravdivý výrok o stipendiích

Prezident Donald Trump v novém prohlášení uvedl, že by si přál, aby návrh rozpočtového zákona, který jen těsně prošel Sněmovnou reprezentantů, obsahoval ještě větší daňové škrty. "Chtěl bych vidět větší daňové úlevy," řekl Trump novinářům. "Ten zákon je skvělý. Trochu se s ním ještě bude manipulovat, bude se o něm jednat v Senátu."

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy